Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Wątek: Mercedes-Benz W123: to już 30 lat...

Awatar Don2x44
    Auto
    VW Down! half V6 24V 2.0l 120PS '13 /Mazda 323F GLX Lantis 1.9 16V '98

Domyślnie Mercedes-Benz W123: to już 30 lat...

Witam Wszystkich!
    Przeglądając wielokrotnie wzdłuż i wszerz strony na forum w dziale "Young & Old timers" ale nigdzie nie spotkałem tematu dotyczącego Mercedesa W123. Było to dla mnie naprawdę wielkim zdziwieniem, ponieważ na naszym forum można zaobserwować mnóstwo miłośników tego modelu po awatarach, sygnaturkach, a nawet po nick'ach.

Więc dzisiaj postanowiłem wszystkim bardziej zapoznać z Mercedesem W123 który już jeździ po drogach całego świata od 30 lat.....

Wstęp
    Produkcja potocznie zwanych "beczek" rozpoczęła się w roku 1976, a koniec produkcji nastąpił w maju 1985 roku przy czym wersje kombi produkowano do 1986 roku. Do wyboru była szeroka gama silników benzynowych oraz Diesla. Auta te nadal są elementem naszego codziennego życia nie trudno je spotkać w mieście(upodobali sobie jak taksówkarze) oraz w mniejszych miasteczkach.

Jednostki napędowe
    Jak wcześniej wspomniałem do wyboru mamy szeroki wachlarz silników począwszy od najsłabszego dwulitrowego diesla(55 PS), kończąc na sześciocylindrowym benzynowym silniku o pojemności 2,8 litra dysponujący mocą 185 koni mechanicznych, zasilanym na jednopunktowym wtrysku paliwa. Auta wyposażone w 2,8 litra zasilanym na wytrysku jak i na gaźniku przekraczały magiczną prędkość 200km/h. Przyspieszenie oraz moc silnika jest pojęciem bardzo abstrakcyjnym wręcz nie znanym dla właścicieli W123, zwłaszcza przy silnikach Diesla. O te parametry właściciela Mercedesa nie należy wypytywać, jest to tak samo niegrzecznie jak i nie dżentelmeńskie jak zapytać kobietę o wiek! Wiec pozostawmy to w "słodkiej" tajemnicy....

Pomimo fatalnej dynamiki silniki te są bardzo cenione, najważniejsza zaletą jest ich wręcz niezniszczalność. Nie straszne im mroźne syberyjskie zimy ani nie znośne warunki panujące na Saharze wszędzie nim bezproblemowo dojedziemy. Warto także dodać iż nie wybrzydzają przy byle jakim paliwie. Wielkim problemem także nie będzie odnalezieniem model Mercedesa którego przebieg sięga około MILION kilometrów! Rzadko które auto konkurencji przejedzie chociaż połowę tego przebiegu.
    Niektóre legendy głoszą iż jeżdżąc Dieslem na zakazanym paliwie można odczuć minimalny przyrost mocy...

Nadwozie: karoseria, stylistyka oraz bezpieczeństwo:
    Stylistycznie nowy Mercedes 200 był bardzo podobny do swojego większego oraz starszego brata jakim był W116. Mercedes tworząc nowy model także postanowił zadbać o bezpieczeństwo pasażerów usztywniając auta wzmacniając dach, słupki oraz dach. Nowością także zaprojektowanie kabiny z bezpieczną strefą zgniotów. Mercedes także postawił w W123 na bezpieczeństwo czynne stosując poduszkę powietrzną kierowcy oraz ABS. W roku 1977 pojawiły się nowe eleganckie wersje nadwozia, ale o tym w następnym rozdziale...

Wersje nadwozia:
    Oficjalnie w salonach Mercedesa można było wybierać spośród czterech wersji nadwozia czyli limuzyna; kombi; coupe oraz wersja przedłużana. Gdy ktoś miał specjalne wymogi wobec Mercedesa W123 mógł się wybrać do firmy(Pullman oraz Binz) która z ogromnymi wieloletnimi tradycjami zajmowała Sie modyfikacją Mercedesów.

a) limuzyna

Opis:
    Tą wersje nadwozia chyba wielce nie musze przedstawiać bynajmniej jest to podstawowy wariant nadwozia który ukazał się w roku 1976. Zapewne wiele osób podczas przeglądania zdjęć zauważy różnice w przednich reflektorach pomiędzy prezentowanymi modelami. Standardowa wersja W123 pomiędzy rokiem 1976 a 1982 posiadała dwie owalne lampy wewnątrz reflektora natomiast najdroższe wersje posiadała jedną prostokątną lampe a drugą owalną. Najdroższa wersja W123 była tylko wyposażona w silnik o pojemności 2,8 litra(na gaźniku bądź na wtrysku) odróżniała się od wersji standardowej m.in. przednimi reflektorami, chromowaną kratką wlotu powietrza na podszybiu oraz podwójną rurą wydechową.
    Silniki:
    benzynowe: 200, 230, 230E, 250, 280 oraz 280E
    wysokoprężne(diesel): 200D, 220D, 240D i 300D oraz w Stanach Zjednoczonych 300D Turbo

b) kombi T-Modell

Opis:
    Po raz pierwszy w gamie Mercedesa pojawiło się kombi oznaczone literą T, premiera miała miejsce na targach we Frankfurcie w roku 1977. Także pierwszy raz w historii Mercedes wprowadza na "Starym kontynencie" turbodoładowany silnik Diesla. Wersja kombi bardzo szybko stała się popularna. Ciekawostką było zastosowanie przez Mercedesa w tym modelu samopoziomującego zawieszenia.
    Silniki:
    benzynowe: 200T, 230T, 230TE, 250T oraz 280TE
    wysokoprężne(diesel): 240TD, 300TD oraz 300TD Turbo

c) coupe

Opis:
    Chyba jest to najciekawsza wersja W123. Premiera tego eleganckiego coupe miała miejsce na salonie motoryzacyjnym w Genewie 1977 roku.
    Silniki:
    benzynowe: 230C, 230CE, 280C i 280CE
    wysokoprężne(diesel): tylko w USA 300CD oraz 300CD Turbo

d) limuzyna (wersja przedłużana)

Opis:
    Wersja ta jak i poprzednie dwie zaprezentowane zostały w roku 1977. Osobiscie niezbyt mi sie podoba sposób przedłużenia tego modelu, ale nie mówie ze takiego bym nie chiał miec. W stolicy naszych zachodnich sąsiadów do dziś spotkamy takie taksówki jak na prezentowanym ostatnim zdjęciu, dziś raczej jeżdżą jako ciekawostki motoryzacyjne. Kolejnym miejscem gdzie chyba najwięcej jest wersji przedłużonej są kraje Azji mniejszej które często używane są także jako taksówki.
    Silniki:
    benzynowe: tylko 250
    wysokoprężne(diesel): 240D oraz 300D
    e) inne wersje do zastosowań specjalnych

Opis:
    Mercedes W123 podobnie jak jego poprzedni(W115) stał się podstawą do produkcji wszelkich pojazdów specjalnych takich jak ambulanse, karawany itp. Do produkcji tych specjalistycznych pojazdów najczęściej stosowano płytę podłogową od wersji przedłużonej. Dzisiaj także możemy spotkać na polskich takie specjalne wersje, często są one podarowane od naszych zachodnich sąsiadów. Ponieważ nasze Ministerstwo Zdrowia nie zawsze stać na zakup sprzętu medycznego oraz ambulansów więc musimy ciągle być skazani na takie 30 letnie dary grzecznościowe z "demobilu"....
    Silniki:
    benzynowe: tylko 250
    wysokoprężne(diesel): 240D oraz 300D

Wnętrze:

Jest to chyba jedno z piękniejszych wnętrz samochodów z tamtych lat. Niezwykle eleganckie jak przystało na tą klasę samochodu, możemy tutaj się doszukać we wnętrzu lekkiego sportowego zacięcia poprzez charakterystyczne owalne wloty powietrza. Według mnie przepięknie oszklona została kabina we wersji coupe a to za sprawą iż na bocznych drzwiach nie ma słupka.

Zakończenie...
    W roku 1982 Mercedes-Benz 200 W123 otrzymał drobny facelifting. Od tego czasu wszystkie wersje wyposażeniowe otrzymały przednie reflektory od droższej wersji, poprawiono także silniki, wnętrze oraz niektóre elementy nadwozia jak i podwozia. Wyciszono także wnętrze poprzez zainstalowanie deflektorów powietrza na przednich słupkach. Od tego czasu nawet wersja luksusowa posiadała plastikowe kratki w podszybiu. Wprowadzono także standardowo wspomaganie kierownicy.

Na tamte czasy Mercedes W123 był bardzo luksusowym autem, świadczyło to m.in. wyposażenie wnętrza. Nie które modele były wyposażone w klimatyzacje, automatyczną skrzynie biegów, ogrzewanie postojowe, tempomat nie wspominając juz o poduszkach powietrznych czy ABS... Lista wyposażenia była naprawdę długa.

Definitywnie produkcje zakończono w roku 1986 ponieważ wersja kombi była produkowana o rok dłużej niż pozostałe wersje. Łącznie wyprodukowano blisko 2,7 miliona egzemplarzy.

W-stodwudziestotrójka doczekała w roku 1985(produkowany od 1984) się godnego następcy jakim był Mercedes W124...

Więcej informacji o następcy Mercedesa W123 znajdziesz tutaj:
    http://autogaleria.pl/forum/viewtopic.php?t=4883

Od autora
    Moj tekst nie jest bynajmniej kompendium o W123 jak zapewne większość z was być może tak sądziła, jest to tylko prezentacją "w skrócie" wybranego modelu abyście mogli się troszkę bardziej zapoznać z tym Youngtimerem.

Gdy chcecie pożądać większą wiedze na temat wywyższego auta musicie się uzbroić w cierpliwość lada moment pojawi się zapewne obszerniejsza publikacja czyli kompendium o W123 autorstwa Suchego52 oraz GrakoZa. Oni najlepiej znają ten temat ponieważ są posiadaczami owego modelu. Ja miałem tylko możliwość parę razy przejechania się tym autem.

Mam nadzieje ze udało mi się chociaż większości osób powiększyć zbiór tapet z Mercedes 200 W123.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem Mercedesa W123 chciałbyś poznać jego wszelkie usterki oraz poznać koszta eskplotacji tego pojazdu, kliknij na poniższy link:
    http://autogaleria.pl/forum/viewtopi...er=asc&start=0
    Mercedes-Benz - Ihr guter Stern auf allen Straßen.

Awatar Grakoz
    Auto
    97' MB C200 KOMPRESSOR

Domyślnie

jak zobaczyłem ten temat to już się przestraszyłem, że kompendium stworzył ktoś inny i ubiegł mnie i Suchego jednak widze, że kolega Don2x44 chciał tylko podgrzać publiczność przed nadejściem właściwego kompendium. tak więc oświadczam, iż niech się wali i pali ale kompendium będzie miało swoją premierę gdzieś w połowie września. zapytacie: dlaczego tak późno? otóż czekamy do jesienie ponieważ w wakacje wielu użytkowników forum wyjechało, pracuje bądź baluje i poprostu chcemy aby wszyscy w tym samym czasie mogli zapoznać się z naszymi wypocinami . tak więc czekajcie cierpliwie. pozdrawiam Grakoz

PS. potwierdzam w123 w wersji DIESEL faktycznie ma lepsze osiągi podczas zasilania "niedozwolonym paliwem"
    G R A K O Z
    97' MB C200 KOMPRESSOR (Sport + pakiet Kół AMG)
    96' FSO Polonez 1,4 Rover R.I.P

Awatar Don2x44
    Auto

Domyślnie

Publicznosci tym tematem wam nie zabiore kto wie....

Wiele ciekawostek oraz anegdot nie zamiesciłem na temat tego auta poniewaz chce abyscie to wy sie wykazali znajomoscia tego auta:>

A napisałem ten temat aby Mercedes W123 znalazł sie wreszcie w godnym miejscu jakim jest dział Young & Old timers.

PS. Licze na duza ilosc tapet ale prasowek tego modelu bo ja narazie tyle mam. Nie lubie zbytnio amatorskich fotek:P

PS2. Nachodzi mnie takie "zboczenie" aby napisac kompendium o W124:>

Awatar Wielbłąd
    Auto
    sępie

Domyślnie

Dałbym Ci zdjecia prasowe W 123 ale innych od tych co tutaj dałes na prasówce nie ma. Moze z 2,3 dokładnie sie przyjze jeszcze

A auto to juz prawdziwa legenda. W rodzinie były 2 i zrobiły ponad 500 000km bez problemowo. Wujek cały czas miło wspomina "złocistego szerszenia" Ja równiez bardzo lubiłem pordozowac nim. Jedno z lepszych aut jakie wyprodukowała firma Mercedes Benz
    To nie ja byłam Ewą !

No popatrz jak jest pięknie.

Awatar Don2x44
    Auto

Domyślnie

Myslałem ze znajde cos ciekawszego na stronie agenci DC ale nic z tego. wszystkie zdjecia juz mam:/

Nie chce skłamac ale mam na płycie cos około 80 zdjec W123, ale są to zdjecia nie pełnowymiarowe:/

Auto
    VW LT28 2.4TD "lodówa"

Domyślnie

Bardzo ładnie przedstawiłeś podstawowe informacje o MB W123... bardzo mi się podoba Twoja praca! Co do samego model... co mogę powiedzieć? Autko jest super... świetnie się jeździ, jest niezawode i no baaardzo tanie w eksploatacji. Ogólnie MB W123 jest autem ale bardziej dojżałych znawców motoryzacji, dla tych którzy wiedzą o co chodzi... ja chyba jeszcze nie dorosłem do tego auta, za bardzo nim szalałem a przecież to chodzi o dostojną jazdę, słuchaniem pięknie klekoczącego silniczka i zachwycaniem się niezwykłym komfortem.... już powoli zaczynam rozumieć ten klimat i często gdy wsiąde do auta odpalam silnik i jadę spokojnie 40km/h z opuszczoną szybką i zachwycam się tym pięknem (panienek na chodnikach )... jazdy tym autem nie można opisać, trzeba wsiąść i się przejechać.

Wykożystam okazje i poinformuje wszystkich... otuż... nie sprzedaje mojego Mercedesa! Miałem chwile słabości ale w pore uświadomiłem sobie że jak kupię inne auto zaczną się koszty... części, paliwo... to naprawdę dużo kosztuje a jazda W123 jest praktycznie bezawaryjna a jak zaleje OOleju ( ) za 30zł to będę jeździł "gdzie tylko chce" przez tydznień... w przypadku benzyny (np. mojego wymarzonego E30) była by to przejażdżka do okoła Wałcza... niestety taka jest prawda więc zostaję przy moim W123. Kolejna sprawa to zima... -30' a ja wsiadam do beczkuszki, włączam bez problemu silniczek, ogrzewanie i jadę... to są właśnie zalaty beczki... wsiada się i jedzie nie martwiąc niczym. W przyszłym tygodniu zaprowadzam moją beczkę do lakiernika, on doprowadza ją do porządku (nie ma wiele do zrobienia ale chce żeby była ogólnie super) a później kupuję oryginalne alu do MB 15" i beczuszka jak marzenie... jak będzie juz wszystko gotowe to dam fotki na aG
    KOMPLEKSOWE USŁUGI TRANSPORTOWE, maxi BUS + laweta, stawka już od 90gr/km !!!
    Zawsze na czas, na miejsce, na pewno. Marcin, tel. 723 523 983, [email protected]

Awatar Don2x44
    Auto

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Suchy52
    Bardzo ładnie przedstawiłeś podstawowe informacje o MB W123... bardzo mi się podoba Twoja praca! Co do samego model... co mogę powiedzieć? Autko jest super... świetnie się jeździ, jest niezawode i no baaardzo tanie w eksploatacji. Ogólnie MB W123 jest autem ale bardziej dojżałych znawców motoryzacji, dla tych którzy wiedzą o co chodzi... ja chyba jeszcze nie dorosłem do tego auta, za bardzo nim szalałem a przecież to chodzi o dostojną jazdę, słuchaniem pięknie klekoczącego silniczka i zachwycaniem się niezwykłym komfortem.... już powoli zaczynam rozumieć ten klimat i często gdy wsiąde do auta odpalam silnik i jadę spokojnie 40km/h z opuszczoną szybką i zachwycam się tym pięknem (panienek na chodnikach )... jazdy tym autem nie można opisać, trzeba wsiąść i się przejechać.
    Mercedesy nigdy niebyły i nigdy nie bedą sportowymi samochodami:> O widze ze dorastasz.

Cytat Zamieszczone przez Suchy52
    Wykożystam okazje i poinformuje wszystkich... otuż... nie sprzedaje mojego Mercedesa! Miałem chwile słabości ale w pore uświadomiłem sobie że jak kupię inne auto zaczną się koszty... części, paliwo... to naprawdę dużo kosztuje a jazda W123 jest praktycznie bezawaryjna a jak zaleje OOleju ( ) za 30zł to będę jeździł "gdzie tylko chce" przez tydznień... w przypadku benzyny (np. mojego wymarzonego E30) była by to przejażdżka do okoła Wałcza... niestety taka jest prawda więc zostaję przy moim W123. Kolejna sprawa to zima... -30' a ja wsiadam do beczkuszki, włączam bez problemu silniczek, ogrzewanie i jadę... to są właśnie zalaty beczki... wsiada się i jedzie nie martwiąc niczym. W przyszłym tygodniu zaprowadzam moją beczkę do lakiernika, on doprowadza ją do porządku (nie ma wiele do zrobienia ale chce żeby była ogólnie super) a później kupuję oryginalne alu do MB 15" i beczuszka jak marzenie... jak będzie juz wszystko gotowe to dam fotki na aG
    A w to jakoś nie moge uwierzyc... powiedz ze nie kłamiesz?!

Widze ze robisz gustowną modyfikacje, ja bym skłaniał sie pomalowac twojego mietka lakierem czarną perłą. Dac do regeneracji chromy aby pieknie promienie słoneczne odbijały się. Aluski super najpiekniejsze chyba do tego modelu:>

Rozumiem ze te kupujesz:

A teraz padajcie na kolana w wstrentne amerykanskie limuzyny, tak ty Cadilacu i oblesny Lincolnie:> Przed wami najpiekniejsza limuzyna

VIP Awatar Szakal
    Auto
    Kia Cee'd SW II

Domyślnie

Świetna decyzja Suchy !!!!!! Tak szczerze nie wiesz jak zadowolony jestem z twojej decyzji. Bo myślałem sobie, chcesz sprzedać takiego pięknego klasyka (akurat gdy o tym myślałem przeglądałem zdjęcia twojej "beczki" tutaj na forum) być może komuś, kto ma gdzieś że to klasyk. I zajedzie go na śmierc, a potem skończy na złomie. W sumie jak napisałeś najpierw, że chcesz go sprzedać naprawde mnie zaskoczyłeś, ale widać że telepatycznie odradziłem ci tego. Życze ci jeszcze długiej eksploatacji tego auta, a żeby było wszystko cacy zdania egzaminu na prawko.

Co do twojej pracy Don widać, że się postarałeś. Można znależć tutaj wszystkie wersje i dużo się dowiedzieć. Wielkie odemnie gratulacje.
    Aha jeszcze jedno tak czytająć o tym Mercedesie zastanawiałem się dlaczego nie pomyśleli o wersji cabrio. Jestem ciekaw jakby w tej wersji wyglądał dostojny W123. Pewnie pomyślicie, że głosze herezje, ale tak nagle przyszła do mnie ta myśli i nie daje spokoju.

Awatar Don2x44
    Auto

Domyślnie

Dlaczego nie ma wersji cabrio W123?! Hmm przyznam się iż zastanawiałem się nad tym. I doszedłęm do kilku opcji:
    Pierwsza być moze konstrucyjnie byłby problem, mogła by czasem płyta podłogowa nie wytrzymac, wiadomo przeciez ze dach pełni uszytywnienie konstrukcji. Ale w to bardzo watpie poniewaz widziałem prywatne modyfikacje na kabrioleta.

A druga, Mercedes miał w swojej gamie kabrioleta czyli W107 która była dość stylistycznie podobna do W123 i W116. I dlatego Mercedes nie rozwazył zaprojektowania kabrioleta poniewaz uznał to za nie potrzebny model. Warto dodac iz kiedys była inna moda na samochody i nie było tak duzo bogatych ludzi jak we wspołczesnym swiecie!

PS. Znalazłem historie modyfikacji W123 5-drzwiowej na kabrioleta przy czym wersja Coupe jest krotsza tylko o 8,5 cm. Prosze sie przyjrzec zdjecią. Musiała zostac usztywniona konstrukcja(wiadac to na pierwszym foto).
    http://home.knuut.de/ELO/Mercedes%20W123%20Cabrio.htm

Awatar STS
    Auto
    Porsche 911 Turbo

Domyślnie

Ile powstalo "beczek"?

Uprawnienia umieszczania postów