Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Magnetic Dampers

Awatar komar737
    Auto
    honda civic

Domyślnie Magnetic Dampers

Oglądając ostatnio recenzję 599 GTB w 5th Gear, dowiedziałem się, że ów samochód posiada magnetyczne zawieszenie. Zdziwiłem się ogromnie, bowiem pierwszy raz słyszałem o czymś takim.
    Tak więc moje pytanie brzmi: czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czym się charakteryzuje takie zawieszenie, jakie są jego wady i zalety, gdzie jest używane (bo chyba nie jest tylko w 599) i czy jest to jakiś przełom w dziedzinie techniki motoryzacyjnej?

z góry dziękuję i pozdrawiam.

BeeMiX
    Guest

Domyślnie

Hmm nie do końca takie magnetyczne Takiego rozwiązania używa na przykład Cadillac. Impulsy magnetyczne wysyłane w ułamkach sekundy do amortyzatorów potrafią chwilowo zmieniać lepkość i hmm chyba objętość oleju w amortyzatorach i przez to dostosowują sie do warunków na drodze.

Awatar Karol_z
    Auto
    Cinquecento

Domyślnie

Znalazłem newsa w Auto Świecie:

"Nowa generacja Audi TT jest wyposażona w opracowane przez firmę Delphi półaktywne zawieszenie MagneRide (w Audi pod nazwą Magnetic Ride). Rozwiązanie to bazuje na zastosowaniu wewnątrz amortyzatora specjalnego płynu magnetycznego. Zawiera on cząsteczki żelaza, które ustawiają się zgodnie z kierunkiem strumienia magnetycznego generowanego przez cewkę umieszczoną w tłoku amortyzatora. Im większa energia i silniejsze pole magnetyczne, tym większa siła tłumienia. Energia zależy od sposobu jazdy i drgań pochodzących z drogi. Pozwała to na dobranie odpowiedniej siły tłumienia do każdych warunków ruchu. W dodatku ze względu na to, że do zmiany charakterystyki amortyzatora nie jest potrzebny ruch żadnej części mechanicznej, a jedynie zmiana siły pola magnetycznego, system reaguje w sposób natychmiastowy, a siła tłumienia regulowana jest bezstopniowo. Amortyzator tego typu zajmuje tyle samo co kolumna MacPhersona i potrzebuje średnio 5 W mocy. Amortyzatory MagneRide produkowane są w zakładach Delphi w Krośnie."

Mam nadzieję, że będzie to pomocne

Awatar Selespeed
    Auto
    Mazda RX8 & Peugeot 106 Rallye

Domyślnie

Warto jeszcze dodac, że nie jest to żadna nowość szczególnie dla Ferrari, które już w modelu F50 stosowało podobne rozwiązanie. Gęstość oleju w amoryzatorahc ma jednak wbrew pozorom dość ograniczony wpływ na prowadzenie za to w znaczny sposób moze obnizyc komfort jazdy. Osiagniecie kompromisu jest bardzo trudne ale na szczescie Ferrari kompromisów nie uznaje...
    "Przyspieszenie to najlepsza forma spędzania czasu między zakrętami"

Uprawnienia umieszczania postów