Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Eksperyment z cenami usług

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie Eksperyment z cenami usług

Bardzo dużo czasu spędzam za kierownicą, jeżdżąc głównie samemu, przez co mam bardzo wiele czasu do rozmyślań.
    Przychodzą wtedy do głowy różne pomysły, jedne głupie a inne jeszcze głupsze.
    Ostatnio wpadłem na pomysł zabawy w księdza.
    Od razu uprzedzam że nie chodzi o żadne zabawy, o których ktoś miałby „nie mówić nikomu” a o działanie tzw. „cołaska”.
    Wzięło się to stąd że kiedy niedawno chciałem jednemu z moich klientów zrobić usługę gratis, ten prawie się na mnie obraził a że nie mógł odwdzięczyć mi się w inny sposób bo wiedział że jestem dipsofobem, „wcisnął” mi pieniądze (i to sporo za dużo).
    Postanowiłem więc przez jeden dzień nie obliczać rachunków lecz zdać się na hojność klientów.
    Po wykonaniu usługi mówiłem ile kosztuje zużyty przeze mnie „towar” a usługę mieli wycenić sami.
    - „a za robotę cołaska”.
    Bardzo się dziwili i równie bardzo nie chcieli tego robić ale ja stanowczo odmawiałem podania ceny zdając się całkowicie na nich.
    Efekt przerósł moje oczekiwania.
    Miałem tego dnia osiemnaście wizyt z czego tylko dwóch klientów zapłaciło mniej niż się spodziewałem ale reszta „dała” więcej (dużo więcej).
    Zarobiłem tego dnia o ponad dwadzieścia procent więcej niż gdybym sam wystawiał rachunki.
    To była tylko taka zabawa i nie zamierzam wprowadzać na stałe tego rozwiązania ale nasuwają się ciekawe wnioski.
    - Ceny moich usług są za niskie.
    - Zadziałała tu zasada wdzięczności Cialdiniego – Ludzie naturalnie nie lubią być komuś coś dłużni i muszą się jakoś odwdzięczyć.
    - Instytucja / instytucje pobierające opłaty w ten sposób doskonale wiedzą co robią.

Polecam zrobić ten eksperyment każdemu – fajna i jak się okazuje zyskowna zabawa.
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Awatar norek
    Auto
    kia cee'd

Domyślnie

Zawsze mam kłopot jak trzeba zapłacić co łaska staram się dać więcej i kilka razy się zdarzyło, że usługodawca nadpłatę oddawał. Być może mocno przesadziłem w górę

Awatar Arnold
    Auto

Domyślnie

Widocznie usługodawca również nie chciał być Tobie nic winny i dla tego oddawał "naddatek".
    Również miałem trochę wyrzuty sumienia ale zasady eksperymentu mi na to nie pozwalały.

Awatar norek
    Auto
    kia cee'd

Domyślnie

W mojej parafii organista żeby zagrać na ślubie bierze co łaska 100 a jak ktoś chce żeby nie grał to trzeba dać 200

Domyślnie

Myślę że miałeś po prostu styczność z uczciwymi ludźmi, którzy nie chcieli dać Ci za mało i po prostu dawali zbyt dużo. Nie chcieli Cie urazic.

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: ppitek@tlen.pl

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Trafiles na uczciwych ludzi. Gdybys tak dzialal dluzej to cwaniaki by to wykryli i nie bylo by tak dobrze.

Awatar QbaKuba
    Auto
    Lepsze Ponieważ Gazowe

Domyślnie

Prędzej czy później trafiłbyś na "Januszy Byznesu", którzy dowiedzieliby się o usługodawcy, który "robi za koszty materiału". W sumie trochę to smutne...

Awatar Rules

Domyślnie

Pozytywne jest to, że nie trafił na takich od razu, jednak "zwykli" ludzi są uczciwi. Ciekawy eksperyment, ja mam w większości stałych klientów więc to by nie przeszło, ale jestem przekonany, że 80-90% też dałoby górką.

Awatar Arnold
    Auto

Domyślnie

Miło mi że wątek spotkał się z "odzewem"
    Myślę jednak że należy się Wam drobne wyjaśnienie:
    Mam (podobnie jak ksiądz) prawie wyłącznie stałych klientów i w większości to już drugie ich pokolenie.
    To mili i uczciwi ludzie. Trafiają się czasami tzw. klienci okazyjni ale w zasadzie nowych klientów już nie przyjmujemy ze względu na brak "mocy przerobowych". Dla tego ryzyko trafienia jakichś naciągaczy było niewielkie.
    Pomimo tego ze pracuję z nimi już wiele lat i orientują się w cenach moich (naszych) usług to i tak płacili więcej.
    Nie zamierzam wprowadzać takiego systemu opłat na stałe nie tyle ze względu na ryzyko naciągania co z sympatii i szacunku do nich - Nawet nie przypuszczacie jak bardzo nie chcieli sami ustalać ceny

Awatar norek
    Auto
    kia cee'd

Domyślnie

To było raczej oczywiste, że to Twoi stali klienci a zapewne sympatia i szacunek jest obustronna

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów