Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Kupno auta w leasingu

Awatar rydzyk
    Auto
    Renault Laguna III GT 2.0T + LPG

Domyślnie Kupno auta w leasingu

Dzień dobry,

Niedawno natknąłem się na Infiniti Q50 sprzedawane przez firmę.
    Dogadaliśmy się co do ceny auta, ale dowiedziałem się, że auto jest jeszcze w leasingu od mleasing.
    Sprzedający zaproponował mi następujące rozwiązania:
    - przejęcie przeze mnie (osoba prywatna) leasingu
    - sprzedający przyjmując zaliczkę w wysokości 5000 złotych podejmuje się wykupienia auta z leasingu i po przelaniu reszty kwoty auto zmienia właściciela na mnie
    - sprzedający przyjmuje całą kwotę 80 tysięcy złotych i umownie zobowiązuje się do wykupu i sprzedaży auta (dla mnie trochę niepewna sytuacja, ponieważ prawnie leasingobiorca nie jest właścicielem auta i nie ma prawa jego sprzedaży przed wykupem)

Jakie rozwiązanie jest Waszym zdaniem najbezpieczniejsze? Okiem laika, takiego jak ja, wyglada na to, że sprzedający chce zjeść ciastko i mieć ciastko jednocześnie. Wykupić auto z leasingu (na użytek prywatny) i sprzedać je, jednoczenie nie biorąc żadnego ryzyka związanego z niskim zainteresowaniem na rynku wtórnym (auta infiniti są trudne w sprzedaży)

Pozdrawiam

Auto
    Peugeot 308 T9 1,5 hdi 19'; Opel Adam 15' (pseud. Szerszeń)

Domyślnie

Cześć

przejęcie leasingu byłoby dla Ciebie najbezpieczniejsze - pytanie czy klient chce jakieś odstępne za cesję leasingu na Ciebie - jeżeli taka droga to po prostu podpisujecie trójstronny aneks do umowy leasingu zmieniający leasingobiorcę i od kolejnego miesiąca umowa przechodzi na Ciebie

Drugie rozwiązanie też jest ok, ale formalnie musi być to nieco inaczej przeprowadzone - wpłacasz zaliczkę (niech Ci wsytawi fv zaliczkową, dobrze też zrobić jakąś umowę przedwstępną określajaca warunki transkacji), potem klient wykupuje samochód, dostaje fv z leasingu + kartę pojazdu z potwierdzeniem zakończenia umowy, wystawia fv sprzedaży na Ciebie, płacisz i tyle...

Trzecia droga też realna (wiem, że też tak klienci robią) - ale dla Ciebie najbardziej ryzykowna, nawet jeżeli gość da Ci auto, kluczyki i dowód rej. to choćby przy jakiejś szkodzie będzie kwas...więc unikałbym tej opcji

Pierwsza tylko wtedy kiedy nie masz nic przeciwko, żeby kontynuować umowę leasingu, druga chyba najlepsza dla obu stron...
    Trzecia tylko, jeżeli pierwsze 2 opcje nie wchodzą w grą, a auto jest warte grzechu...

Auto
    3 x FR, 2 x DE, 1 x USA

Domyślnie

Pierwsza opcja jest już realna? Kiedyś nie było opcji przejęcia firmowego leasingu na osobę prywatną.

Awatar rydzyk
    Auto

Domyślnie

Gość odpisał i dowiedział się u swojego leasingodawcy co i jak.

Wymyślił, że wykupi auto na swoją firmę od firmy leasingowej, następnie sprzeda swojej dziewczynie, a dopiero ona sprzeda auto mi.

Po pierwsze, brzmi to jak klasyczna próba wyłudzenia VATu, a w przypadku kontroli skarbowej byłbym na celowniku, a po drugie, nie uśmiecha mi się być 5 właścicielem (dwie firmy leasingowe, firma „sprzedającego”, dziewczyna, a dopiero potem ja) tego auta w przeciągu 5 lat 😓
    Ostatnio edytowane przez rydzyk ; 24-09-2019 o 15:20

Auto
    3 x FR, 2 x DE, 1 x USA

Domyślnie

coś tu śmierdzi - po co ta "dziewczyna" pomiędzy?

Awatar rydzyk
    Auto

Domyślnie

Facet chce zrobić jakiś wałek z odliczeniem vatu, ale nie znam się dokładnie.
    Niby wszystko jest na legalu, ale US może popytać i byłbym nagle na celowniku i musiał się tłumaczyć. Poza tym zmiana 2 właścicieli w 3 dni jest mocno podejrzana i zwróci uwagę każdego kupującego w przyszłości.

Awatar test1uci
    Auto
    VW Golf Highline 1.4 TSI 160 DSG7 '10

Domyślnie

lepiej sobie ten zakup odpuść a jemu poleć zatrudnienie dobrej księgowej, bo pójdzie z torbami :-)
    gdzieś mu coś dzwoni, ale nie w tym kościele...
    poza tym raczej nie ma możliwości, żeby zrobić cesję na osobę bez działalności.
    Historia: Fiat Tipo S 1.4 8V '95 -> Renault Laguna Grandtour RN 1.8 8V '96 -> Fiat Grande Punto Sport 1.4 16V '06

Awatar vonski
    Auto
    Ceed 2 GT

Domyślnie

Jak sprzeda auto prosto po leasingu, to musi oddać VAT. Można auto wypisać z działalności, odczekać z pół roku i sprzedać jako osoba prywatna. Ale to co on proponuje to proszenie się o kłopoty ze skarbówką.

Tapatalk @ Galaxy S9

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Odpusc temat. To jakies waly sa.

Auto
    BMW F31 340i Touring '17, BMW F20 118i '12

Domyślnie

VAT i tak będzie musiał zapłacić i dziewczyna po drodze nic tu nie zmienia. Jedyne, co mógłby kombinować to z jakimiś darowiznami, ale i tak ona wtedy musiałaby pół roku odczekać przed sprzedażą, inaczej sama zapłaci podatek.

Ja bym tam zachował ostrożność. Jak ktoś za bardzo kombinuje przy sprzedaży, to można założyć, że przy każdej innej okazji też, co też warto uwzględnić w kontekście kupowania od kogoś samochodu (kwestie serwisu, ukrytych wad, itp.)

Uprawnienia umieszczania postów