Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Rejestracja używanego auta na firmę

Awatar euro_tuned
    Auto
    3.0 TDi

Domyślnie Rejestracja używanego auta na firmę

Jak kupuję auto używane(od osoby prywatnej) na firmę to w umowie kupna sprzedaży wpisuję moje dane czy dane firmy?(jesnoosobowa dz. gospodarcza). I to samo pytanie odnośnie wniosku do rejestracji auta.
    Bo z tego co wyczytałem to w dowodzie rej. i tak będą moje prywatne dane a nie firmy.

„ Samochód może zostać zarejestrowany na dane firmy jedynie w przypadku, jeżeli działa ona jako jedna ze spółek posiadających osobowość prawną – np. spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej rejestrują natomiast pojazd na własne dane osobowe. Podobnie jak spółki prawa handlowego, mają możliwość jego zaliczenia do ewidencji środków trwałych. Dzięki temu samochód staje się składnikiem majątku firmy i może być poddawany amortyzacji – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie widnieje pełna nazwa firmy.”

Awatar Arnold
    Auto
    Touareg II (4XMotion), RAV4 Hybrid AWD-i

Domyślnie

W Twoim przypadku w umowie kupna sprzedaży wpisujesz swoje dane osobowe (nie firmy) a dopiero później wprowadzasz auto w majątek firmy.
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Awatar euro_tuned
    Auto
    3.0 TDi

Domyślnie

Czyli wpisanie do ewidencji środków trwałych i dopiero potem rejestracja pojazdu?

Awatar Arnold
    Auto

Domyślnie

Nie - Zakup (na Ciebie), rejestracja (na Ciebie) a dopiero potem przekazanie na (Twoją) firmę.
    Upewnię się jeszcze (u mojej księgowej) i odezwę się wieczorem ( teraz muszę do pracy ;-)).

Awatar euro_tuned
    Auto
    3.0 TDi

Domyślnie

Ok ja też poszperam cosik

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Arnold ma racje - kupujesz na siebie a pozniej zalatwiasz reszte.

Awatar euro_tuned
    Auto
    3.0 TDi

Domyślnie

Czyli de facto jedyna czynność związana z tym żeby auto było na firmę to wciągnięcie w środki trwałe? a formalności dot. rejestracji itp wszystko na mnie.

Awatar Arnold
    Auto

Domyślnie

Dokładnie tak i robisz to zwykłym oświadczeniem.
    Tak samo jak wycofujesz je później (też oświadczeniem) z tym że jeżeli sprzedasz je wcześniej niż po 6 latach (od wycofania) płacisz podatek, tak jakby to była sprzedaż z firmy.
    Niestety przy zakupie od osoby fizycznej (umową kupna a nie fakturą) nie możesz odzyskać połowy VATu a jedynie amortyzujesz (używane 3 lata).

Uprawnienia umieszczania postów