Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 17 PierwszyPierwszy 1234567891011121314151617 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 165

Wątek: OPONY - letnie i zimowe czy całoroczne?

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Robię odkop... Może warto pogadac na ten temat?
    Edit:

Przekleiłem swoją wypowiedz do innego wątku
    Ostatnio edytowane przez Ryjas ; 28-07-2011 o 09:13

Auto
    Fiat Punto Evo

Domyślnie

Przepraszam, że bezczelnie podczepiam się pod wątek, ale szukam porady.
    Nie mieszkam w kraju i samochodu używam dość sporadycznie. Zakładam, że wyjeżdżę około 200km w okresie świąt i kolejne 200-300km w okresie styczeń/luty. Mój Punciak stoi na letnich oponach Michelin Energy Saver (175/65 R15) i zastanawiam się nad pozostawieniem tych opon na te kilkaset kilometrów podczas tej zimy. Samochód będzie użytkowany wyłącznie w mieście (Gdańsk). Przy poprzednich autach zawsze zmieniałem opony na zimowe i odczuwałem dużą różnicę. Trochę się boję jak to będzie wyglądać przy pozostawieniu opon letnich. Ale nie widzę sensu zakupu opon zimowych do prawie nieużytkowanego auta. Zresztą i tak mógłbym zmianę opon załatwić dopiero po 22 grudnia. Co tym myślicie? Zostawić letnie, czy jednak za wszelką cenę zmieniać na zimówki przed samymi świętami?

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Jak spadnie śnieg to na Energy Saverach nie posmigasz... szczególnie w Gdańsku, gdzie ten snieg szybko zamienia się w wyślizgane błoto a jak zmarżne to w lód. Jeśli nie masz kasy to zainwestuj w używki lub bieznikowane. Będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie nawet na 500-600 km. Chyba, że zima w tym roku będzie bezśnieżna (w co ja szczerze wierze bo zaobserwowałem, że raz na 2, 3 lata zima jest lżejsza...)

Auto
    Fiat Punto Evo

Domyślnie

Dzięki za info. To nie jest kwestia kasy, a bardziej nieużywania samochodu. W Polsce będę tylko na tydzień w czasie świąt, a potem 2 tygodnie na przełomie stycznia i lutego. Nie wiem, czy rozsądne jest kupowanie opon zimowych, które będę użytkował przez 3 tygodnie podczas całego sezonu zimowego. Taniej mnie wyjdzie korzystanie w tym okresie z taksówek

Awatar baczek
    Auto
    Renault Modus 1.4 16v/Laguna II ph II 2.0 16v

Domyślnie

Generalnie mnie drazni pytanie typu "czy oplaca sie kupowac opony zimowe?", odpowiedz sobie na pytanie "ile warte jest zycie moje i mojej rodziny?" Przyjezdzasz na 5 tygodni, najwiekszej zimy. W Polsce prawdziwa zima trwa niewiele wiecej, tak naprawde Do punto kupisz komplet juz pozadnych opon za 800zł (a i tak pominałem jeszcze tansze a calkiem znosne Dębice), które potem spokojnie bedziesz mogł po 1 sezonie sprzedac.

Auto
    Fiat Punto Evo

Domyślnie

Generalnie drażni mnie częsty brak umiejętności rozumienia słowa pisanego u niektórych Drogi Baczku, gdzie użyłem stwierdzenia "czy opłaca się"? Podkreśliłem też, że nie jest to kwestia pieniędzy. Podkreśliłem też, że zawsze stosowałem opony zimowe. Nie przyjeżdżam też na 5 tygodni największej zimy, tylko na tydzień w grudniu + 2 tygodnie styczeń/luty. I wyjeżdzanie z górnolotnymi tekstami o wartości życia też chyba nie jest na miejscu. Po to się zapytałem, żeby uzyskać opinie innych forumowiczów i również za Twoją dziękuję (wezmę ją pod uwagę). A co do wspomnianej ołacalności, to i tak celowałbym w komplet zimowek za około 1,3-1,5k, więc może jednak taniej wyjdzie mnie w tym roku podjechać na wigilię i sylwestra taksówką

Awatar baczek
    Auto
    Renault Modus 1.4 16v/Laguna II ph II 2.0 16v

Domyślnie

Ale nie pilem tam tylko do Ciebie, bo takie rozmyslania sa w Polsce niestety dosc powszechne. Ja na twoim miejscu bym sie nie zastanawial ani przez moment, bo za niecalego tysiaka mozna miec komplet pozadnych opon i spokojna jazde

Auto
    seat

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Grummi Zobacz posta
    Jeśli ktoś jeździ głównie po mieście to fajtycznie, wystarczą całoroczne opony. Ja jednak wolę dla swojego bezpieczeństwa i pasażerów zmieniać opony w swoim aucie. Komfort jest większy i bezpieczeństwo także. Poza tym na lato można założyć aluminiowe felgi z szerszymi oponami. Ja mimo wszystko polecem (kogo stać na wydatek ok 1000 zł raz na kilka lat) niech kupi zimówki. Czucie i prowadzenie auta jest oo niebo lepsze niż na letnich i całorocznych choć te ostatnie są coraz lepsze (ale do prawdziwych zimówek i tak im brakuje).
    Opona zimowa sprawdza się głownie na śniegu.Poruszając się po mieście ,gdzie w zasadzie drogi się odśnieża albo sypie do bólu piach z solą można spokojnie jeździć na wielosezonowych.Dlatego w USA gdzie służby działają sprawnie, samochody napęd 4X4 na zimę jak już coś potrzebne to łańcuchy.

Auto
    Mazda 6 2.0 MZR

Domyślnie

Pozwolę sobie trochę odkopać wątek - czy ktoś spotkał się z taką oponą? http://www.opony.com/parametry-opony...215-50r17-95-v Poruszam się głównie po Warszawie i okolicach. Przy obecnych opadach na letnich kołach miał problem w zasadzie tylko na świeżym nieubitym śniegu, stąd zastanawiam się czy całoroczne nie będą dla mnie dobrym rozwiązaniem - przy ośnieżonej szosie i spokojnej jeździe kontrola trakcji odzywała się bardzo sporadycznie.

Auto
    seat

Domyślnie

Nikt i nic nie zapewni bezpieczeństwa. Najlepsze zimówki nie uchronią przed poślizgiem. Warunki są różne i wszystkie rozważania maja charakter poglądowy i opierają się na testach.Do tego dochodzi czynnik ludzki. Sam podejmujesz decyzje.

Uprawnienia umieszczania postów