Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Wątek: Swap silnika

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

Szczerze mówiąc nawet nie wiem jak ten twój Ford wygląda ale kiedyś byłem mechanikiem. Źle kombinujesz. Nie kombinuj z silnikem FWD bo nawet jeśli ogólnie motor ma podobną konstrukcję to osprzęt będzie zawadzał przy montazu, pomysł jest zły. Trzeba dobrać i kupić silnik RWD wraz ze skrzynią biegów oraz osprzętem od innego podobnego auta o podobnych parametrach ale bardziej popularnego. Dopasowanie silnika do innej skrzyni biegów bez warsztatu z własną odlewnią i tokarnią jest niewykonalne. Natomiast dopasowanie całego zespołu napędowego RWD do wału napędowego i tylnego mostu jest jak najbardzie wykonalne przez dobrego mechanika po niskich kosztach robocizny. Tylko takie rozwiązanie widzę za rozsądne. Jeżeli dotąd silnik był benzynowy to diesla nie zakładaj bo zrujnuje cię elektryka. Poza tym daruj sobie w tak starym samochodzie gaz. Gaz można założyć tylko do auta, które jest przystosowane do spalania paliwa bezołowiowego (co prawda w 87r powinen już być przystosowany ale poprzez zużycie materiałowe denki tłoków i powierzchnie komór spalania utraciły już nieco swoją pierwotną twardość) i nie jest wyposażone w mechaniczny wtrysk paliwa. Samej głowicy nie możesz nigdzie znaleźć?
    Przy wyborze konkretnego zespołu napędowego trzeba się kierować porównując punkty mocowania i możliwość poprowadzenia wydechu.

Auto
    Ford Econovan

Domyślnie

Wielkie dzięki za odpowiedź!!!
    Niestety samej głowicy nie moge kupic dlatego próbowałem szukać też całego silnika. Z zakupem nawet nieużywanych części do tego silnika nie ma problemu (tłoki, korbowody alternator, pompa paliwa, wody, itp, itp). Istnieje problem ze znalezieniem bloku, głowicy, kolektorów.
    Mój Econovan (wersja XLT Bus) wygląda tak(nie są to zdjęcia mojego auta):
    http://www.komardin.ru/files/104428.jpg
    http://www.komardin.ru/files/104208.jpg
    silnik jest pod siedzeniami i wygląda tak:
    http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C3517705
    Co do gazu, to kupiłem auto już zagazowane.
    Econovan w benzynie występuje w wielu wersjach silnikowych (1.6, 1.8, 2.0,...)-ale w Australii
    Co do innych aut (tych bardziej popularnych) tworzonych też w opaciu o Mazdę E2000 są to auta : nissan vanette-I generacj(silnik jeszcze pod siedzeniami)-1,6 (mało popularny i z wydechem inaczej), kia besta- tylko diesle 1.9D, 2.2D, hyundai H-100-ten z silnikiem pod siedzeniem- 2.4D , isuzu midi (2.0 i diesle), mitsubishi L300 (1,6-tak jak u mnie silnik mało popularny, 2.0i, 2.4i i diesle). Pozatym problem mocowań w przypadku aut innej marki jest poważny.
    Sama Mazda E2000 miała też silnik 2.0 FE w benzynie (silnik który był też w maździe 929-RWD i 626-FWD!!!). Silniki FE były zarówno gaźnikowe jak i na wtyrsku.
    Niestety w Maździe E2000 były wstawiane tylko silniki na wtrysku.

Wczoraj, znajomy zaprowadził mnie do gościa, który kiedyś prowadził warsztat i powiedział, iż jego mechanicy robili kiedyś takiego swapa w Econovanie na silnik 1.6 z mazdy 323. On sam sprowadza silniki i nie pracuje w zakładzie toteż szczegółow nie zna,a panowie, którzy robili tego swapa-wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków
    Pamięta, iz wybrali ten silnik bo dało się dopasować mocowania i tarcza sprzęgła ma tę samą średnicę co w 1.4 (sprzwdziłem w sklepie z częsciami i rzeczywiście). Skoro wsadzili ten silnik-reszta jakos sie zmieściła-ale nie wiem, czy czegoś nie musieli przerabiać(?)
    Nie wiem co zrobić?!?!?!
    Ostatnio edytowane przez nepomucen ; 24-10-2007 o 16:24 Powód: KOREKTA INFORMACJI

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

Silnik Mazdy na pewno byłby najlepszą opcją ale dokładnie na twoje pytania mógłby odpowiedzieć ktoś kto robi przy Mazdach od lat, ja takiej wiedzy nie mam. Swapy, z którymi miałem doczynienia to duże Fiaty i Polonezy przerabiane diesle jeszcze w latach 80-tych :lol:. Przekładki na motor 2 litrowy nie powinienes się zbytnio obawiać, bowiem na ogół podwozie konstruuje się pod najmocniejszą wersję, więc hamulce z pewnością dadzą radę. Wersja 2 litry może mieć mocniejszy stabilizator, amortyztory o innej charakterystyce i to wszystko. Największy problem to kołnierz łaczący ze skrzynią biegów i wałek sprzęgłowy, dorobienie tego jak nie pasuje oryginał w zwykłym warsztacie jest niemożliwe praktycznie. Ale jeżeli jakiś silnik Mazdy był mocowany zarówno wzdłuż jak i w poprzek to jest szansa, że skrzynie biegów są tak skonstruowane, że bez przeróbek pasują zarówno te FWD jak RWD ale fachowiec od Mazdy musi się wypowiedzieć, ja nie wiem. Ponieważ twój samochód jest stary a jego wartość niewielka zorientuj się czy nie da rady tam wstawić silnika ze skrzynią od Poloneza, niski koszt, porównywalna moc, tanie części, poza tym dobrze toleruje gaz jeśli nie jest zbyt stary.

Auto
    Ford Econovan

Domyślnie

Myślałem nad silnikami ze skrzynią od innych tylnonapędówek (starsze ople, mercedes czy bmw, o polonezie też mysałem) ale szybko uzmysłowiłem sobie, że tam jest inaczej drążek zmiany biegów. Te auta mają silniki pod przednią maską i drążek zmiany biegów wychodzi bezpośrednio ze skrzyni do góry. U mnie są cięgna do skrzyni bo silnik jest pod siedzeniem kierowcy (właściwie pasażera) i skrzynia znajduje się za fotelem kierowcy Wydaje mi się, że to chyba wyklucza takie rozwiązanie, prawda??

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

No fakt, wskazaleś istotny problem. Nie da się ze skrzyni, z której lewarek wychodzi bezpośrednio z obudowy dorobić sensownych cięgien sterujących, czyli np Poldek odpada. Jestem w kropce, nie wiem co można zrobić jeszcze. Albo znajdziesz ten silnik od Mazdy albo Econovan pójdzie na części.

Ale widzisz, masz pewną nauczkę, jeśli brak jest kasy i trzeba kupić stare auto to zawsze bierze się to co najpopularniejsze. VW transportera np. zawsze opłaci się reanimować i częsci są chyba wszystkie, jakie tylko dusza zapragnie

Auto
    Ford Econovan

Domyślnie

I cóż począć?
    „dwie możliwości to nie wybór a problem” :damn:

1-Rozmawiałem dziś z pewnym mechanikiem, który powiedział, iż robił kiedyś podobnego swapa. Wprawdzie nie było to w maździe i nic z mazdą wspólnego nie miało, ale wstawiał silnik FWD do auta RWD dopasowując nowy silnik do starej skrzyni przez dorobioną flanszę.
    Ma znajomego ślusarza/tokarza, który wykonałby dla niego coś takiego.
    Powiedział, że muszę tylko sprawdzić w którą stronę kręci się mój silnik i czy będą pasować mocowania.

2-znalazłem dziś ogłoszenie o sprzedaży silnika do Econovana. Zadzwoniłem i pan powiedział, iż silnik pracuje elegancko(można sprawdzić bo jest jeszcze w aucie) a auto sprzedaje bo wjechał nim pod tramwaj i „trochę” się pogniótł. Auto z instalacją LPG (i to mnie odstrasza!!!)

I cóż począć??

Faktem jest, iż najmniej roboty (i taniej-silnik 1000 pln) byłoby przy kupnie tego silnika od Econovana, ale boję się bo 2 miesiące szukałem tego silnika i jak mi znowu coś strzeli- będzie tragedia. Wcześniej brałbym go w ciemno- ale ten długi czas szukania uzmysłowił mi, iż akurat z takimi częściami jest do niego kiepsko -jak znów strzeli głowica, wole nie myśleć. To auto ma LPG i doświadczenie każe mi się tego obawiać (przynajmniej w tym aucie). Ja swoje kupiłem i wszystko było cacy- ale króciutko

Faktem też jest, iż nie mam dojścia do mechanika, który robił swapa w Econovanie i takie zabiegi są ryzykowne- ale przecież to ryzyko można ograniczyć do minimum. Z silnikami 1.6 B6 i częściami do nich nie ma problemu- ta gaźnikowa wersja trochę mniej popularna niż wtrysk ale części są ogólnie dostępne.
    Nie wiem czy moja skrzynia da radę z tym silnikiem (inne przełożenia, moment obrotowy).
    Przyznam, iż ze względu na dostępność-wolałbym swapa na 1,6.

I cóż począć??

Awatar Tombar5
    Auto
    Micra K12

Domyślnie

Ja nie mogę za ciebie decydować. Napiszę, co ja bym zrobił. Jeżeli jest taki silnik od Mazdy akurat gdzieś w ogłoszeniu to bym go kupił i założył, byleby wóz jeździł a wygląda (przynajmniej na zdjęciu) jeszcze dość fajnie. I prędko z niego uciekał, czyli sprzedał. Pisłałeś, wcześniej, żę taki busik jest ci właśnie potrzebny, więc przerzuć się na VW T 3, to jest taki wóż, że nawet jak wszystko się trzyma już tylko na lakierze to jeździ a nawet jak padnie to zawsze stosunkowo niskim kosztem można go ożywić, istny Frankenstein.

Auto
    Ford Econovan

Domyślnie

Bardzo dziękuję za wskazówki
    Muszę to przeanalizować z mechanikiem, który miałby to robić (przekładkę na inny silnik bądź oryginał).
    Jak wymużdżę-dam znać.

Auto
    Ford Econovan

Domyślnie

Trochę to trwało, ale autko śmiga
    ostatecznie znalazł się w nim silnik 2.0 RF diesel montowany również fabrycznie w Econovanie (mocowanie silnika identyczne, zaiweszenie auta też)
    Skrzynia również przełożona a, że tylny most miał małą różnicę w przełożeniu a ten mój z benzyny był w lepszym stanie- to pozostał.
    Autko śmiga, tylko teraz poprawiam elektrykę po mechaniku "magiku" który "trochę" ją spiep....
    Mam oryginalne schematy (do których on nie chciał wogóle zaglądać) i jestem z siebie dumny, że sam mogłem to zrobić i wszystko cyka jak należy.
    Dziękuje za wszelkie porady i sugestie
    pozdrawiam serdecznie

Awatar Purple
    Auto
    sierry poszły na żyletki. W planie? Może Ford Mercury Cougar '69, ale najpierw...Capri i Jagi XJS

Domyślnie

czyli mocowania się zgadzały-
    no to bardzo rozsądnie wybrnąłeś z sytuacji

A tak z ciekawości- micha olejowa była na tym samym miejscu?

Uprawnienia umieszczania postów