Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Renault Megane III - Zmarnowany potencjał

VIP Awatar Puszek
    Auto
    Constanza Lupita Consuela di Fuego Mendoza

Domyślnie Renault Megane III - Zmarnowany potencjał

Jest gorzej. I będzie jeszcze gorzej. Niż jest. Francja odczuwa gorący oddech na swych zamożnych plecach. Korea dogania ją jeśli chodzi o bogactwo. Ma już takie same telewizory jak ona, takie same kosmetyki. I tostery. A koreańskie samochody już dawno przegoniły francuskie samochody. Na przykład. Kia przegoniła. Nadszedł czas, by powiedzieć...

Skończ waść, Le Quément, wstydu oszczędź!

Nie jestem ani psychologiem, ani lekarzem. Ciężko jest mi więc ocenić na co cierpią ostatnio styliści Renault. Czy jest to jakaś dysfunkcja mentalna, czy dolegliwości gastryczne? Pewne jest jedno. Od patrzenia na ich ostatnie "dokonania" w sferze designu można nabawić się i jednego, i drugiego.

Pierwszym zwiastunem nadchodzącego okresu stylistycznego ciemnogrodu okazała się nowa Laguna. Po lekkiej linii, dynamizmie sylwetki, czy nutce awangardy poprzedniczki nie pozostał nawet ślad. W zamian auto otrzymało wygląd żelbetowego kloca. Przerośnięty (a w wersji kombi wręcz zwisający) "tyłek", wyglądający jak wyciosany w skale, również nie dodaje uroku. Samochód łatwo ginie w tłumie, a czego, jak czego, ale tego akurat się po Renault nie spodziewałem. Zwłaszcza teraz, gdy konkurencja serwuje nam potężną porcję pozytywnych doznań estetycznych (patrz: Insignia, Mondeo, C5, czy Mazda 6).

Światełko w tunelu pojawiło się z chwilą prezentacji, najpierw jako concept-car'a, Laguny coupe. To auto zachwyciło chyba wszystkich, którzy je widzieli. Nawet tych sceptycznie nastawionych do francuskiego designu. Wersja produkcyjna to kompromis między prototypem a pozostałymi, obecnymi na ryku odmianami nadwoziowymi. Dodajmy - udany kompromis. Powróciły lekkość i dynamizm poprzedniej generacji. Laguna coupe jest po prostu ładna. Subiektywnie i obiektywnie.

Cóż więc się znowu stało w ośrodku stylistycznym Renault, że powołali do życia kolejną pokrakę? Chyba lepiej nie wiedzieć...

Megane III nie jest oczywiście przypadkiem beznadziejnym, zwłaszcza, gdy spojrzymy na niektórych konkurentów (by nie urazić sympatyków Subaru i Mitsubishi, nie wspomnę których konkretnie). Bryła nadwozia trzyma się kanonu kompaktowego hatchbacka, jest zwarta i, co tu dużo mówić, stanowi pokaźny krok na przód względem poprzednika o aparycji żelazka z telewizorem plazmowym z tyłu. Sytuacja ulega dramatycznemu pogorszeniu, gdy spojrzymy nie tylko na zarys sylwetki, ale również na szczegóły mniejsze i większe. Cały potencjał nadwozia bierze z tego powodu w łeb.

Podstawowy zarzut, jaki można postawić zespołowi Patricka Le Quémenta to niewykorzystanie ciekawego przetłoczenia na boku, które, odpowiednio użyte, z dostosowaną do niego dolną linią szyb bocznych, wprowadziłoby harmonię, której tak brakuje w Megane. Dynamizm gratis.

Elementami, które definitywnie burzą porządek nadwozia, są cały przód z przekombinowaną maską na czele (wyglądający jak dekolt czarodziejki z księżyca - w roli kokardy występują reflektory) oraz tylne lampy wielkości dorodnych arbuzów o nieciekawym, wręcz mdłym kształcie.
    Jak już wspomniałem, karoseria nowego Megane ma duży potencjał. Wystarczy kilka mało inwazyjnych zmian kosmetycznych, by przywrócić stylistyczną spójność i uatrakcyjnić nadwozie.

Podstawowym założeniem, którym kierowałem się przy naprawianiu tego, co zepsuli Francuzi, było wykorzystanie i lekka redefinicja bocznego przetłoczenia oraz dostosowanie do niego wszystkich detali (przede wszystkim elementów oświetleniowych). Zmianom uległy zatem reflektory wraz z całym przednim pasem, lampy, lusterka i kilka innych elementów.
    Czy udało mi się poprawić dzieło Renault? Przyznam nieskromnie, że tak. I to znacznie. Wystarczy spojrzeć. Jeśli jednak kogoś nie przekonują moje argumenty ani wizja, zapraszam do dyskusji. Dla przekonanych tapety:

Na zakończenie dobra wiadomość. Renault właśnie przedstawiło nowy concept. Nazywa się O-Mój-Boże!.
    Ostatnio edytowane przez Puszek ; 17-09-2008 o 15:53
    Sam w to nie wierzę, ale nie mam już Maybacha w avararze o_O

^^ (R)

Awatar Abaddon
    Auto
    Focus I 1.6

Domyślnie

Brawo! Zdecydowanie popieram Cię Puszku, nowe Megane to tragedia. Twoje projekty są o niebo lepsze
    No replacement for displacement

Awatar Razor 77
    Auto
    .

Domyślnie

Co prawda to prawda.
    Wystarczy spojrzeć na Ondeliosa i nastepce Thalii a jasne stanie się, że styliści renault albo przeżywaja kryzys wieku średniego, albo jakies zaburzenia mózgu.
    gdzie oni maja oczy? Pozatym chwyt z "nowym" Safrane też nieświadczy za dobrze o ich polityce.

Wizje Puszka są nieporównywalnie lepsze

Awatar kojek
    Auto
    megane RS

Domyślnie

Od siebie tylko dodam, że dziwnie mi wygląda miejsce pod tylnią, lewą lampą. Tak jakby nie było tam klapy bagażnika. Ale ja się nie znam Reszta, w porównaniu do pierwowzoru - genialna!

Awatar RX-7
    Auto
    .

Domyślnie

Ponawiam prośbę Emenemsa - wyślij te projekty do Renault! Choćby pocztą !
    "Zgodnie z filozofią tłumu, ignorancja dzielona to ignorancja podwajana" - Terry Pratchett
    last.fm

Moderator Awatar Emenems
    Auto
    1. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

Domyślnie

Jestem Ciekaw reakcji Renault na te modyfikacje. Czy wogóle jakaś reakcja by była.
    Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

Awatar Mario Boss
    Auto
    Mazda 6 GH 2.0 / Alfa Romeo 159 Tbi Sportwagon

Domyślnie

Popieram autora tematu.Ostatnio Renault przegina.
    Paradoks menela : Menel jedzie tramwajem i jednocześnie tramwaj jedzie menelem.

Awatar JDM-san
    Auto
    1M

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Emenems Zobacz posta
    Jestem Ciekaw reakcji Renault na te modyfikacje. Czy wogóle jakaś reakcja by była.
    myślę, że Puszek nie ma co nawet liczyć na odpowiedź jeśli wyśle mejla do nich. W końcu nie po to opłacają szczodrze stylistów przez kilka lat żeby jakiś "amator" pokazywał 20x lepszy projekt w ciągu tygodnia :P
    ze słodyczy to ja najbardziej lubię śledzie

VIP Awatar Puszek
    Auto
    Constanza Lupita Consuela di Fuego Mendoza

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez kojek Zobacz posta
    Od siebie tylko dodam, że dziwnie mi wygląda miejsce pod tylnią, lewą lampą. Tak jakby nie było tam klapy bagażnika. Ale ja się nie znam
    W tym miejscu szpara nie jest widoczna. Spójrz na klapę jeszcze raz - pod reflektorami jej płaszczyzna się załamuje, w wyniku czego powstają na środku przetłoczenia podobne do znaczka firmowego, które z resztą powtarzają się także na szybie. Przemyślany pomysł, a co.

Cytat Zamieszczone przez Emenems
    Nie liczyłbym na to. Z jednego prostego powodu. Do Renault nie da się wysłać normalnego maila. Ale nawet gdyby się dało, to w odpowiedzi (o ile w ogóle raczyli odpowiedzieć) przeczytałbym najprawdopodobniej, że ich profesjonalni styliści wiedzą co robią i że ja nie wiem. Że nie wziąłem tego, czy tamtego pod uwagę, nie znam się itp.
    Jeśli jednak ktoś znajdzie adres mailowy do Renault, niech się podzieli. Ja po pół godzinnym poszukiwaniu dałem se spokój.

Cytat Zamieszczone przez JDM-san
    W końcu nie po to opłacają szczodrze stylistów przez kilka lat żeby jakiś "amator" pokazywał 20x lepszy projekt w ciągu tygodnia :P
    Dwóch dni.

P.s. Kto podlinkował O-Mój-Boże pod temat z Ondeliosem i oddzielił wszystkie akapity enterami? Pytam z ciekawości.
    Ostatnio edytowane przez Puszek ; 15-09-2008 o 19:05
    Sam w to nie wierzę, ale nie mam już Maybacha w avararze o_O

^^ (R)

Awatar kojek
    Auto
    megane RS

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Puszek Zobacz posta
    W tym miejscu szpara nie jest widoczna.
    Wiem, że tam powinna być ale właśnie nie mogę jej dojrzeć :P

Uprawnienia umieszczania postów