Nowości

Tak wygląda kokpit nowego Sprintera

Wnętrza aut użytkowych coraz bardziej przypominają te z osobówek. Kokpit nowego Sprintera nie jest wyjątkiem.

Mercedes lubi chwalić się kokpitami swoich nowych aut. Trzeba przyznać, że nie bez powodu: nowa stylistyka wnętrz aut z gwiazdą na masce robi wrażenie. O ile jednak w przypadku np. nowej klasy A spodziewaliśmy się, że wyjdzie dobrze, o tyle wnętrze nowego Sprintera to po prostu duże, pozytywne zaskoczenie.

Przede wszystkim wrażenie robią charakterystyczne, okrągłe nawiewy przypominające nieco turbiny. To typowy dla nowych Mercedesów element i miło, że zagościł też w aucie użytkowym. Ładna jest też kierownica, choć ciekawe, czy w podstawowych wersjach również będzie wyglądać w ten sposób. Na drzwiach – przyciski do sterowania fotelami… o ile któryś z nabywców dopłaci za elektryczne ich ustawianie.

Wygląda na to, że zestaw wskaźników pozostanie tradycyjny, ale pomiędzy zegarami będzie można mieć spory, kolorowy wyświetlacz.
Nieco kontrowersyjny wydaje się duży, centralny ekran. W połączeniu z niewielką liczbą tradycyjnych przycisków widać, że – wzorem nowoczesnych aut osobowych – część funkcji zostanie przeniesiona ze swoim sterowaniem właśnie na dotykowy wyświetlacz.
Zapewne w uboższych wersjach wyposażenia wyświetlacz będzie mniejszy, niereagujący na dotyk. Nie wiadomo także, czy w każdej odmianie będzie dostępne wykończenie z błyszczącego plastiku w stylu „piano”. Całkiem możliwe, że wielu nabywców będzie wolało z niego zrezygnować – szybko się brudzi.

Widać, że projektanci wnętrza wiedzą, że kierowcy Sprinterów spędzają w tych autach mnóstwo czasu, więc potrzebują dużo miejsca na swoje drobiazgi. Oprócz dużych, otwartych półek na dole deski w nowym modelu znajdzą się także wnęki pod nawiewami, półka przed pasażerem i – przede wszystkim – bardzo duże, zamykane schowki na podszybiu. W tym miejscu znajdą się również uchwyty na napoje oraz gniazda 12V.

Sprinter będzie oferował również kilka ciekawych rozwiązań teleinformatycznych. Zarządcy flot będą mogli kontrolować stan samochodów za pomocą programu Mercedes Pro, działającego w oparciu o system multimedialny auta. Pomoże on również kierowcy, pokazując mu na bieżąco np. adres kolejnego miejsca dostawy.

Debiut nowego Sprintera jest przewidziany na wiosnę 2018 roku. Na rok 2019 zapowiedziano eSprintera, czyli odmianę całkowicie elektryczną.