bezpieczeństwo aut

Michelin wprowadza do produkcji samouszczelniające się opony

W trakcie odbywającego się w Chinach Michelin Challenge Bibendum francuski producent zaprezentował samouszczelniające się opony, które trafią do sprzedaży już w przyszłym roku. Ich wprowadzenie jest efektem wieloletnich badań naukowców i inżynierów.

Michelin Selfseal to unikalna konstrukcja, która umożliwia normalną eksploatację po każdorazowym przebiciu opony – jakakolwiek interwencja kierowcy nie jest wymagana. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumowej, bazującej na naturalnym kauczuku – odpowiednio przygotowany ma zdolność do natychmiastowego zasklepienia uszkodzenia. Materiał ten wyściela wnętrze opony, eliminując tym samym wykorzystywane zazwyczaj płynne polimery, które wywołują dodatkowe wibracje. Technologia Michelin Selfseal nie ma również negatywnego wpływu na zużycie bieżnika czy opory toczenia.

Michelin nieprzypadkowo wybrał Chiny na miejsce prezentacji swojego najnowszego produktu. Statystyki wskazują, iż właśnie w krajach azjatyckich opony najczęściej ulegają uszkodzeniu. Średni przebieg pomiędzy uszkodzeniami to zaledwie 3 tysiące kilometrów – dla porównania w Europie wynosi on 75 tysięcy kilometrów.

Dyskusja

komentarzy