bezpieczeństwo aut

MSW wprowadza e-usługi Historia pojazdu i Bezpieczny Autobus

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od pewnego czasu deklarowało uruchomienie dwóch e-usług, które umożliwią sprawdzanie podstawowych informacji o samochodach i autobusach. Oba internetowe systemy już działają i są dostępne całkiem bezpłatnie.

Historia pojazdu

Szczególnie pierwsza e-usługa zainteresuje większość zmotoryzowanych. Do tej pory, bardziej wnikliwe informacje na temat danego samochodu mógł uzyskać jedynie jego właściciel, bądź uprawnione do tego organy. Teraz, za pomocą usługi „Historia pojazdu”, uruchomionej 23 czerwca, każdy zainteresowany (przykładowo osoba zamierzająca kupić dany pojazd) będzie mógł zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi historii auta zarejestrowanego na terenie naszego kraju.

Za pośrednictwem strony znajdującej się pod adresem historiapojazdu.gov.pl, po podaniu numeru rejestracyjnego, VIN-u i daty pierwszej rejestracji, otrzymamy zwrotnie informacje takie jak: marka i model, moc silnika, rodzaj paliwa, liczba właścicieli, czy pojazd nie widnieje w ewidencji jako kradziony, czy posiada ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.

Bezpieczny autobus

Za pomocą e-usługi „Bezpieczny autobus” sprawdzimy dane na temat autobusu lub autokaru, którym na co dzień podróżujemy do pracy lub szkoły. System może okazać się szczególnie przydatny w okresie wakacyjnym, kiedy często poruszamy się autokarami w drodze na urlop.

Wpisując na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl w odpowiednie pole numer rejestracyjny autobusu, otrzymamy informacje na temat danych technicznych takich jak masa czy ilość miejsc, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie i aktualny przegląd techniczny, a także czy pojazd nie jest wyrejestrowany lub kradziony. Warto oczywiście pamiętać, że najpewniejszym sposobem weryfikacji stanu autobusu pozostanie nadal kontrola przeprowadzona pojazdu przeprowadzona przez policję lub Inspekcję Ruchu Drogowego.

Obie usługi – Historia pojazdu i Bezpieczny autobus, powstały przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Centralnym Ośrodkiem Informatyki w ramach projektu CEPiK 2.0. Zdaniem pomysłodawców, e-usługi z dostępem do ewidencji pojazdów wpłyną pozytywnie na łatwość weryfikacji historii samochodów, a także przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Dyskusja

komentarzy