bezpieczeństwo aut

Najbezpieczniejszy samochód świata – Nissan Qashqai

Kto produkuje najbezpieczniejszy samochód na świecie? Stwierdzicie, że pewnie Volvo albo Renault. Nikt nie podejrzewa, że to właśnie Nissan ma taki samochód – jest nim Qashqai, który w ostatnich testach EuroNCAP zdobył najwyższą notę za ochronę pasażerów.

Wynik naprawdę godny wielkiej pochwały, gdyż w całej historii testów zderzeniowych EuroNCAP jeszcze żaden samochód nie zdobył tak wysokiej noty. Pięć gwiazdek dla Nissana Qashqai’a to oczywiście norma (choć swoją drogą specjaliści od crash-testów powinni już pomyśleć o wprowadzeniu szóstej gwiazdki.), jednak najważniejsze są punkty. A tych kompaktowy crossover zdobył 36,83 na 37 możliwych (w zaokrągleniu 37/37), co jest najlepszym wynikiem od ponad 10 lat w EuroNCAP. Za zderzenie czołowe Qashqai otrzymał 16 punktów, tyle samo za zderzenie boczne, 3 punkty za przypomnienie o niezapięciu pasów oraz 2 punkty za uderzenie bokiem w słup. EuroNCAP wykryło, że jedyną częścią ciała, która może być nieco bardziej zagrożona jest klatka piersiowa kierowcy. Najbardziej podatne kolana i dolne części nóg są jednak jak najbardziej bezpieczne, a to dzięki świetnie działającym napinaczom pasów bezpieczeństwa.

Qashqai otrzymał również bardzo wysoką notę za bezpieczeństwo dzieci. Cztery gwiazdki na pięć możliwych i 40 zdobytych punktów informują, że w razie wypadku nasza pociecha również będzie bezpieczna. Organizacja proponuje jednak poprawienie sygnalizacji włączonej poduszki pasażera (przy wyłączonej można przewozić dziecko w foteliku z przodu) oraz informacji o mocowaniach fotelików ISOFIX.

Za zderzenie z pieszym “miastoodporny” Nissan dostał 2 gwiazdki na cztery możliwe. To jednak kategoria, w której duża część samochodów zdobywa raczej niskie noty. Jeśli zderzak (otrzymał maksymalną notę) i środkowa część maski okażą się w miarę bezpieczne dla ewentualnego człowieka którego potrącimy, tak przednia część pokrywy jest dla niego bardzo niebezpieczna. Istnieje również duże ryzyko uderzenia głową o szybę czołową. W tej kategorii Qashqai otrzymał w sumie 18 punktów.

Komentarze w temacie pt. Nissan Qashqai na naszym forum.

Podobne artykuły