bezpieczeństwo aut

Volvo Animal Detection ostrzeże o zwierzętach na drodze

Volvo to marka, która jest postrzegana jako synonim bezpieczeństwa w motoryzacji. Tym razem Szwedzi postanowili przyjrzeć się kwestii ostrzegania kierowcy przed zwierzętami znajdującymi się na drodze. W tym celu koncern opracowuje system nazwany Animal Detection.

Volvo pracuje nad kolejnym układem, który ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo aktywne związane ze znanym Wam zapewne doświadczeniem wtargnięcia zwierzęcia na drogę. Koncern opracowuje właśnie system, który ostrzega i uruchamia automatyczne hamowanie w przypadku pojawienia się nieproszonego gościa na drodze.

Nowy system opiera się na technologii zastosowanej we wprowadzonym w 2010 r. systemie wykrywania pieszego z pełnym automatycznym hamowaniem. Podstawowe znaczenie ma możliwość funkcjonowania technologii także w ciemności, gdyż większość zderzeń z dzikimi zwierzętami zdarza się o świcie i zmierzchu. Kamera monitoruje stan drogi. Jeśli w zasięgu systemu pojawi się zwierzę, system ostrzeże kierowcę sygnałem dźwiękowym. Jeśli kierowca nie zareaguje, automatycznie uruchomi system hamulcowy.

„Układ ten składa się z dwóch części – czujnika radaru oraz kamery na podczerwień rejestrujących sytuację w ruchu drogowym” ? mówi Andreas Eidehall, ekspert ds. technologicznych aktywnych systemów bezpieczeństwa w Volvo Car Corporation – „Chcemy, by działał on również przy normalnych prędkościach na drogach wiejskich. W przypadku, gdy nie uda się całkowicie uniknąć kolizji, system zmniejszy prędkość na tyle, by zredukować siłę uderzenia, a tym samym ryzyko poważnych obrażeń.”

Największym wyzwaniem dla projektantów tej technologii było nauczenie komputera, jak rozpoznawać gatunki zwierząt. Zespół projektowy spędził wieczór w parku safari nagrywając cyfrowe sekwencje filmowe ze zwierzętami i ich różnymi sposobami zachowania. Te właśnie dane zostały wykorzystane do oceny i rozwoju systemu czujników. W pierwszej fazie Animal Detection będzie reagować na duże zwierzęta stwarzające ryzyko obrażeń dla kierowcy lub pasażerów w wyniku zderzenia. Należą do nich m.in. łoś, jeleń i renifer.

Projekt Animal Detection jest realizowany od ponad roku i ma wejść do produkcji seryjnej za kilka lat. Obecnie wykonywane są oceny różnych technologii, prowadzone są prace nad oprogramowaniem, zaś podczas gdy system „uczy się” rozpoznawania różnych gatunków zwierząt, inżynierowie pracują nad niezbędnymi mechanizmami podejmowania decyzji, czyli nad tym, jak i kiedy system ochronny ma reagować.

Dyskusja

komentarzy