ciekawostki

Nissan NV200 wygrał przetarg na nową taksówkę Nowego Jorku

New York City Taxi and Limousine Commission – tak nazywa się organizacja, która m.in. wybiera pojazdy, jakie pełnią rolę taksówek w Nowym Jorku. Niedawno ogłoszono przetarg na dostawę nowych aut. Jego zwycięzcą został Nissan z modelem NV200.

Słynne, nowojorskie taksówki to jedna z ikon tego miasta. Od zawsze pojazdy te kojarzone były z Fordami Crown Victoria i Checkerami. Ale te czasy już za nami. Od 2013 r. na ulicach amerykańskiej metropolii pojawią się nowe pojazdy. Będą nimi Nissany NV200, które wygrały przetarg na nową taksówkę dla miasta.

Samochody oparte będą na znanym również w naszym kraju dostawczym modelu, który zostanie poddany kilku przeróbkom. Zmian zewnętrznych nie przewidziano żadnych, poza pomalowaniem nadwozia w specjalne barwy i umieszczeniem na dachu koguta z numerem danej taksówki.

Do wnętrza pasażerowie dostaną się poprzez odsuwane tylne drzwi. Czteroosobowe wnętrze plus pojemny bagażnik powinny bez problemu spełnić oczekiwania podróżnych. Siedzenia pokryte będą specjalnym materiałem imitującym skórę, który jest łatwy w czyszczeniu. Nad głowami pasażerów rozciągać się będzie szklany, panoramiczny dach pozwalający podziwiać architekturę miasta.

Z tyłu pojawi się również oddzielny panel klimatyzacji ze specjalnym filtrem poprawiającym jakość powietrza. W bagażniku i przedziale pasażerskim zamontowano lampki umożliwiające czytanie oraz znajdowanie bagażu. Do tego dochodzi gniazdko 12V i dwa porty USB z tyłu, fotel kierowcy wyposażony m.in. w regulację lędźwiową oraz nawigacja i systemy telematyczne. Pomyślano nawet o umieszczeniu klaksonów przy światłach w celu zmniejszenia emisji hałasu.

Do napędu auta posłuży 2-litrowa, 4-cylindrowa jednostka, która ma być zarówno oszczędna jak i ekologiczna. W ramach pilotażowego programu wykorzystywania jako taksówek aut o zerowej emisji spalin, Nissan zobowiązał się dostarczyć również model Leaf do testów w przyszłym roku. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Nissany NV200 swą służbę na ulicach Nowego Jorku rozpoczną w 2013 r.

Dyskusja

komentarzy