ciekawostki

Rosjanie planują wystrzelić na orbitę ogromne billboardy, abyście nigdy nie przegapili reklam

Redakcja autoGALERIA.pl

Wszystko dla pieniędzy. Rosyjska firma StarRocket opatentowała system CubeSats, który umożliwi tworzenie billboardów na orbicie ziemskiej.

Choć brzmi to jak rozwiązanie rodem z Gwiezdnych Wojen czy innych filmów science-fiction, to jednak wbrew pozorom tutaj jest na wyciągnięcie ręki. StarRocket stworzyło system CubeSats, który umożliwi „zawieszenie” reklamy na orbicie ziemskiej. Jak to działa? Zestaw małych satelitów wystrzelonych z ziemi zajmuje obszar wynoszący około 50 kilometrów kwadratowych na wysokości 400-500 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Ich konstrukcja odbija w odpowiednio ułożony sposób światło słoneczne, tworząc wzór lub tekst. Satelity mają mieć możliwość automatycznej rearanżacji, tak aby dziennie serwować kilka różnych komunikatów.

Firma StarRocket poszukuje już inwestorów, którzy chcieliby dołożyć się do rozwinięcia tego programu. Rosyjscy oligarchowie są już podobno mocno zainteresowani, co może zakończyć się sukcesem systemu CubeSats. Pierwsze testy zaplanowano na rok 2021 – wtedy też zestaw CubeSatsów wystrzeli na orbitę.

Aktualnie nad ziemią lata inne rozwiązanie, które także wykorzystuje technologię odbicia światła. Wystrzelony przez SpaceX polietylenowy balon także miał na celu sprawdzenie skuteczności tej technologii. Niestety, ze względu na zawieszenie działalności rządu amerykańskiego, decyzja o „deaktywacji” balonu i jego zniszczeniu w atmosferze nie może zostać podjęta, przez co dryfuje on bezcelowo od kilku tygodni.

Mamy nadzieję, że rozwiązanie to nigdy jednak nie wejdzie w życie. Wyobrażacie sobie zdjęcie jakiegoś pięknego nocnego widoku bądź panoramę miasta z paskudnie świecącym logo, np. Toyoty, w tle?

Dyskusja

komentarzy