ciekawostki

Volvo prezentuje unikatowy system Sensus Connected Touch

Volvo jest jednym z liderów technologicznych w świecie motoryzacji. Niedawno na naszych łamach prezentowaliśmy pierwszy na świecie system chroniący rowerzystów. Teraz Szwedzi pokazują jako pierwsi system sterujący funkcjami samochodu oparty na Androidzie – Volvo Sensus Connected Touch.

Volvo Sensus Connected Touch to nowy system pokładowy pozwalający sterować funkcjami auta za pomocą dotykowego ekranu, komend głosowych lub tradycyjnych przycisków. Po raz pierwszy na świecie oparto go na Androidzie, co pozwoliło na ułatwienie obsługi, ale też otworzyło szereg multimedialnych możliwości. Jak to wygląda w praktyce, możemy przekonać się już teraz.

Centrum dowodzenia systemem stanowi 7-calowy ekran dotykowy umieszczony na środku deski rozdzielczej. Ekran działa także wtedy, gdy kierowca ma na sobie rękawiczki, a jest to możliwe dzięki wykrywaniu ciepła dłoni. Jak już wspominaliśmy wcześniej, można nim sterować także za pomocą tradycyjnych przycisków oraz głosu. Szwedzi chwalą się, że prawdziwy potencjał systemu objawia się w momencie, gdy samochód jest połączony z internetem.

Na przykład technologia daje swobodny dostęp do serwisu Spotify oferującego streaming muzyki. Wystarczy wypowiedzieć nazwę utworu, by go posłuchać. Oczywiście umożliwia on także słuchanie internetowych stacji radiowych. Jako, że system bazuje na Androidzie, można go łatwo aktualizować oraz instalować określone aplikacje bezpośrednio w nim. Nie bez znaczenia jest fakt, że Android jest najpopularniejszym systemem w smartfonach, więc większość kierowców będzie bez problemu mogła całość obsługiwać.

Sensus Connected Touch współpracuje z Google Play oraz z aplikacjami takimi jak Google Maps, TuneIn czy nawigacja iGo. Ekran dotykowy może służyć także do przeglądania internetu, korzystania z mediów społecznościowych, a nawet do grania w gry znane ze smartfonów. Ze względów bezpieczeństwa, część aplikacji nie jest dostępna w trakcie jazdy. Sieć może być również udostępniana pasażerom.

System Sensus Connetced Touch będzie można zamawiać od czerwca br. do nowych modeli: S60, V60, XC60, V70, XC70 i S80, a także do V40 i V40 Cross Country. Właściciele samochodów Volvo z roku modelowego 2011 i 2012 będą mogli również go zamówić, pod warunkiem, że ich samochody są wyposażone w 7-calowy wyświetlacz.

Dyskusja

komentarzy