motorsport

Volkswagen I.D R Pikes Peak Racer – Maszyna do wygrywania

Jak najlepiej zaprezentować nowoczesne technologie? W motorsporcie oczywiście. Volkswagen przedstawił swoją elektryczną maszynę, którą zamierza podbić Pikes Peak International Hill Climb.

„Wspinaczka” na Pikes Peak organizowana jest od 1916 roku. Od tamtej pory tysiące kierowców zmierzyło się z tą niezwykle zdradliwą drogą w stanie Colorado w USA. Liczy ona 156 zakrętów, mierzy 19,99 km długości i od 2011 jest całkowicie pokryta asfaltem. Start odbywa się na wysokości 1440 metrów, zaś linia mety przekraczana jest już na 4300 metrach wysokości. Aktualny rekord przejazdu należy do Sebastiana Loeba, który to Peugeotem 208 T16 Pikes Peak przejechał tę trasę w 8:13:878.

Teraz na rekord zęby ostrzy sobie Volkswagen. Producent z Wolfsburga twierdzi, że ich samochód jest szybszy od Formuły 1. Sprint od zera do setki ma zajmować zaledwie 2,25 sekundy. Za napęd odpowiada elektryczna jednostka generująca 680 KM i 650 Nm momentu obrotowego. Przy masie pojazdu nie przekraczającej 1100 kilogramów (niemal każdy element wykonano z włókna węglowego lub innych lekkich i wytrzymałych materiałów) osiągnięcie dobrego wyniku nie powinno być problemem.

Za kierownicę Volkswagena I.D R Pikes Peak wsiądzie Romain Dumas – kierowca wyścigowy, który odniósł wiele sukcesów w motorsporcie. Zwyciężył on między innymi w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans (z Porsche), a także trzykrotnie wygrał „hillclimb” w Pikes Peak. Volkswagen osadził więc za sterami niezwykle doświadczonego kierowcę.

Tegoroczna edycja Pikes Peak International Hill Climb odbędzie się 24 czerwca.

Dyskusja

komentarzy