nowości i premiery

3-drzwiowa Kia Pro-cee’d – koreańska ofensywa

Kia nie próżnuje i szykuje kolejny atak na europejski rynek nowym wariantem nadwoziowym znanego już u nas dobrze cee’da. Co z tego wyjdzie dla konkurencji? Chyba nic ciekawego, bo już dzisiaj ma problemy na tle nerwowym.

Minęły już czasy, kiedy koreańskie samochody wyglądały, delikatnie mówiąc, dość specyficznie na tle tych ze starego kontynentu. Gdyby przyznawano obywatelstwo samochodom, to obecne projekty z dalekiego wschodu bez większych kompleksów mogłyby nazywać siebie pełnowartościowymi Europejczykami. Sporo zasługi w tym, iż coraz częściej samochody te są nie tylko projektowane „pod Europę”, ale są projektowane i budowane na jej terenie z wykorzystaniem jej zasobów ludzkich. Kia nie jest w tym wszystkim wyjątkiem i trzeba przyznać, że ostatnio daje o sobie znać nam Europejczykom. Powodem tego było wprowadzenie do sprzedaży w grudniu 2006 roku cee’da w wersji 5-drzwiowej, który zabłysnął stonowaną, elegancką i dojrzałą stylistyką, ale przede wszystkim 7-letnią gwarancją. Kia chcąc utrzymywać wszystkich w napięciu prezentuje kolejno następne wersje nadwoziowe swojego auta segmentu C. Do sprzedaży wchodzi powoli druga wersja nadwoziowa cee’da, którym jest kombi z przydomkiem Sporty Wagon, co zważywszy na wygląd auta jest jak najbardziej odpowiednią nazwą. Ale to nie ostatnie słowo w temacie cee’da…

Dwa tygodnie temu Kia zwiększyła napięcie związane z oczekiwaniem na kolejną, tym razem 3-drzwiową odmianę cee’da, karmiąc wszystkich pojedynczymi (dosłownie) jej zdjęciami i ogólnikowymi informacjami. Pierwsze zdjęcie ukazało się 26 lipca i prezentowało przód auta, natomiast kolejne przedstawiało tym razem tył samochodu i ukazało zaledwie parę dni temu, a dokładnie 7 sierpnia. Pełna prezentacja modelu odbędzie się 11 września podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie.

Prezentowana wersja nadwoziowa jest lekka, zgrabna i sportowa, a żeby podkreślić jej odmienność od innych wersji nadwoziowych cee’da, nazwano ją Pro-cee’d. Nie tylko nazwa będzie wyróżniać Pro-cee’da od pozostałych wersji nadwoziowych. W wolnym tłumaczeniu angielskie słowo ‚proceed’ znaczy postępować (np. do przodu) i trzeba przyznać, że Kia w przypadku Pro-cee’da poczyniła postęp i to widoczny. Od razu widać, że o ile kombi różni się od hatchbacka tym, że jest… kombi, o tyle Pro-cee’d mimo, że jest hatchbackiem prezentuje się już zupełnie inaczej. Nie są to subiektywne odczucia a fakty, gdyż zgodnie z tym co podaje producent, jedynie maska i część przedniego pasa z cee’da znalazła swoje miejsce w Pro-cee’dzie. Reszta nadwozia jest zmieniona lub zaprojektowana od nowa specjalnie na potrzeby wersji 3-drzwiowej. Pro-cee’d został opracowany w europejskim centrum projektowym, na czele którego stoi Peter Shreyer, a sam projekt został oparty na modelu koncepcyjnym o nazwie pro_cee’d, przedstawionym na Paryskim Salonie Samochodowym w 2006 roku. Ale to nie koniec europejskich korzeni Pro-cee’da, gdyż do salonów (początek 2008 roku) będzie on trafiał od naszych południowych sąsiadów – ze Słowacji (początek produkcji w listopadzie 2007 roku).

Pro-cee’d jest dłuższy, niższy i lżejszy od cee’da, co ma wpłynąć korzystnie na prowadzenie się samochodu, ale zmiany te nie są również obojętne dla jego wyglądu. Całość prezentuje się bardzo dynamicznie i muskularnie (szczególnie tylna, kompleksowo zmieniona część nadwozia), a jednocześnie elegancko i zgrabnie, co w połączeniu z (prawdopodobnie) atrakcyjną ceną, z góry skazuje Pro-cee’da na powodzenie wśród młodych i aktywnych ludzi. Jedno jest pewne, od czasu gdy cee’d ujrzał światło dzienne, konkurencja z pewnością ma problemy ze spokojnym snem, a prezentacja Pro-cee’da zmusi ją do walki z chroniczną bezsennością. A będzie z czym walczyć, bo Kia przeżywa w tej chwili swego rodzaju narodziny i prowadzi rynkową rewolucję. Pozostaje mieć jeszcze nadzieję, że Kia odważy się na kolejny krok i „useryjni” ex_cee’da (ang. ‚exceed’ – przekraczać), koncept kabrioletu na bazie Pro-cee’da, a tym samym przekroczy pewne granice rozsądku… oraz litości dla konkurencji.

Komentarze w temacie pt. Kia Pro-cee’d na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy