nowości i premiery

Aston Martin Project 003. Szalony kuzyn Vanquisha

Choć przypomina studyjnego Astona Martina Vanquisha, to tak naprawdę ma z nim niewiele wspólnego. Poznajcie model Project 003, będący pomostem pomiędzy Vanquishem a Valkyrie.

Trzeba przyznać, że Aston Martin nabrał niezwykłego rozpędu. Takiego deszczu premier tej marki nie widzieliśmy od lat. Tuż obok studyjnego Vanquisha Vision pojawił się model Project 003. Choć wizualnie bardzo przypomina wspomniany wcześniej model, to jednak łączą go z nim pojedyncze elementy. Sercem tego auta będzie doładowana jednostka V6, którą wspierać będzie silnik elektryczny. Moc zestawu nie jest znana, ale będzie wynosiła około 800 koni mechanicznych.

Topowa gama Astona

Aston Martin Project 003 korzysta za to z wielu rozwiązań, które opracowano na potrzeby modelu Valkyrie wspólnie z Red Bullem. W tym aucie znajdziemy technologie zapożyczone wprost z bolidu F1, co ma zapewnić niezwykłe osiągi i jeszcze lepsze prowadzenie. Duża w tym także zasługa aerodynamiki. Nadwozie auta przygotował Adrian Newey, nazywany „bogiem aerodynamiki”. Charakterystyczne wyginane tylne skrzydło wykorzystuje przykładowo technologię FlexFoil rodem z NASA, zwiększają siłę docisku bez realnego wyninania skrzydła. W efekcie nie powstają żadne zawirowania powietrza, turbulencje czy hałasy, a nadwozie nie ma zaburzonej linii. Jednocześnie FlexFoil zapewnia ekspresową reakcję na zmianę w dynamice auta.

Prace nad modelem Project 003 (lub jak kto woli AM-RB 003) trwają już od dwóch lat – pojazd ten powstaje równocześnie z modelem Valkyrie. Docelowo w gamie modelowej stanie on pomiędzy Vanquishem (podobnym wizualnie, ale wykonanym z aluminium) a Valkyrie. Project 003 bazuje na zaawansowanym i bardzo lekkim monokoku, dzięki czemu masa auta ma być jeszcze niższa niż w Vanquishu.

Na oficjalną premierę musimy jeszcze trochę poczekać – gotowe auto zostanie zaprezentowane dopiero w przyszłym roku.

Dyskusja

komentarzy