nowości i premiery

Ducato, Boxer i Jumper – dostawcze trojaczki

W segmencie samochodów dostawczych ostatnio spory ruch. Najpierw odnowiony Sprinter od Benza. Zaraz potem bliźniaczy Crafter od VW. Za parę chwil zmodernizowany Transit. A teraz jeszcze Fiat Ducato, Peugeot Boxer i Citroen Jumper.

Jeśli chodzi o samochody dostawcze, Fiat i PSA Peugeot/Citroen współpracują od 1978 roku. Wspólna produkcja wystartowała w 1981 roku w fabryce w Val di Sangro (Włochy). Na początku z taśm zjeżdżało 350 samochodów dziennie. Obecnie z fabryki wyjeżdża każdego dnia 900 aut. W ciągu 25 lat Fiat i PSA wyprodukowały tyle dostawczaków, że gdyby postawić je wszystkie jeden za drugim, utworzyłyby jedyną w swoim rodzaju kawalkadę długą na 15 tys. kilometrów. To mniej więcej dystans od Val di Sangio do Sydney w Australii.

Nowy model obu koncernów oznaczono kryptonimem X250. W cennikach Fiata pojawi się jako Ducato, u Citroena jako Jumper, a u Peugeota jako Boxer. X250 przewyższa poprzednika w kwestii ładowności, osiągów, jakości, wyposażenia i bezpieczeństwa. Pomimo postępu producenci gwarantują niższe koszty utrzymania. Auta będą miały napęd na przednie koła, silniki umieszczone poprzecznie oraz hamulce tarczowe na wszystkich kołach. W porównaniu z poprzednikiem zredukowano poziom hałasu i wibracji. Wzbogacono tez wyposażenie – airbag kierowcy, ABS i EBD to standard każdej wersji. W opcji m.in. ASR, ESP, Bluetooth i radio MP3.

Klient będzie mógł każde auto dostosować do swoich potrzeb. Producenci zaoferują wersje towarowe, osobowe i do indywidualnej zabudowy, 4 rozstawy osi oraz 5 długości nadwozia. Maksymalna ładowność wynosi w każdym aucie 2 tony, a „maksymalna pojemność bagażnika” to 17 metrów sześciennych.

W ofercie znajda się cztery silniki wysokoprężne. Wszystkie 16-zaworowe. Wszystkie z systemem common rail. Wszystkie spełniające norme Euro4. Moc – od 100 do 157 KM. Moment obrotowy – od 250 do 400 Nm. W zależności od mocy silnika auto wyposażone będzie w 5- lub 6-biegową skrzynię manualną.

To jednak nie wszystko. Kolejny owoc włosko-francuskiego małżeństwa z rozsądku poznamy już niedługo. Będą to również auta dostawcze, ale mniejszego kalibru.

Komentarze w temacie pt. 2006 Fiat Ducato / Citroen Jumper / Peugeot Boxer na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy