nowości i premiery

Ewolucja – Volvo S80

W 1998 roku zadebiutowała pierwsza generacja flagowej limuzyny Volvo – S80. Pchnęła ona stylistykę Volvo w XXI wiek i na nowo zdefiniowała skandynawski styl szwedzkiej firmy. W 2006 roku debiutuje druga generacja S80, która wyżej ceni ewolucję.

8 lat temu miękkie linie, inteligentne przetłoczenia i mieszanka prostoty z nowoczesnością wyrwały Volvo z stylistycznego letargu. Pierwsza wersja S80 była rewolucyjna. Druga wersja flagowego okrętu Wikingów z Volvo to raczej udana kontynuacja dobrych wzorców, ewolucja „szwedzkości” w motoryzacyjnym designie. Nowiutkie S80 to wciąż Volvo z krwi i z kości, z tym, że uaktualnione, odświeżone i unowocześnione.

Dla Niemców luksusu to barokowy design i monstrualna moc pod maską. Dla Francuzów to udziwniona stylistyka. Dla Brytyjczyków to klasycystyczna katedra na kołach. Dla Szwedów to nienachalna elegancja, prostota, bezpieczeństwo i taka niezdefiniowana lekkość. Ucieleśnieniem takiego podejścia jest S80. Proste linie nie przerażają, detale cieszą oko, a całość wzbudza sympatie. Wygląda na to, że „pływająca” konsola stanie się znakiem rozpoznawczym Volvo. Zadebiutowała w S40, wyemigrowała do V50 i C70, a teraz zagościła w S80.

Pod maską bez szaleństw. Będzie diesel D5 o mocy 185 KM i trzy silniki benzynowe o mocy 200, 235 i 315 KM. Ten ostatni to widlasta ósemka oferowana z napędem na wszystkie koła. Wszystkie silniki umieszczone są poprzecznie.

Mówię Volvo, myślisz bezpieczeństwo. I słusznie. Nowością w S80 jest system ostrzegający przed wypadkiem (Collision Warning), wspomagający nagłe hamowanie (Brake Support), inteligentny tempomat (Active Cruise Control) i Personal Car Communication. Ten ostatni potrafi z dużej odległości sprawdzić, czy samochód jest zamknięty czy nie, informuje o aktywacji alarmu i powiadomi Cię, czy ktoś obcy znajduje się w samochodzie dzięki czujnikowi bicia serca.

Ceny i dokładniejsza specyfikacje poznamy wiosną. Auto trafi na rynek brytyjski na przełomie czerwca i lipca. W Polsce zapewne pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Komentarze w temacie pt. Volvo S80 na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy