Genewa 2011

Fiat Freemont – Unifikacja

Fiat po przejęciu udziałów w koncernie Chrysler postanowił skorzystać z amerykańskich projektów i uzupełnić gamę swych modeli. Pierwszą ofiarą takiej unifikacji padł Dodge Journey, który właśnie zadebiutował jako Fiat Freemont. Pytanie, czy klienci dadzą się nabrać, że stare to nowe?

O tej unifikacji w świecie motoryzacji mówiło się od dawna. Fiat przejmując Chryslera postanowił uzupełnić gamę swoich modeli wyrobami amerykańskiej marki. Dzięki temu tanim kosztem producent zyskuje przedstawicieli w nowych klasach, a co za tym idzie możliwość pozyskania większej liczby klientów. Tylko czy nabywcy będą skłonni kupić coś co znają, ale pod inną marką?

Fiat Freemont nawet nie próbuje ukrywać swojego pokrewieństwa z Dodge Journey’em. Włosi zdecydowali się tylko na przeprojektowanie zderzaków, tylnych świateł (posiadają diody LED) oraz grilla. Mało, ale cóż, jak się nie ma co się lubi… Pytanie co z tożsamością marki i jej identyfikacją na co dzień? Można będzie się poczuć dziwnie, kiedy sąsiad pochwali zakup nowego Dodge’a, a po chwili stwierdzi z konsternacją, że to jednak Fiat.

Na razie nie wiemy jak będzie ze stylizacją wnętrza nowego modelu. Wydaje się, że deska rozdzielcza zostanie przejęta z Journey’a po faceliftingu, a design zyska minimalne poprawki. Pojazd sprzedawany będzie w specyfikacji 7-osobowej. Fiat obiecuje pojemność bagażnika do 1461 litrów. W wyposażeniu seryjnym auta ma się znaleźć m.in. 7 poduszek powietrznych, ESP, trójstrefowa klimatyzacja, czy też czujnik ciśnienia opon.

Fiat Freemont na początek dostępny będzie tylko z napędem na przód i dwoma dieslowskimi jednostkami napędowymi 2.0 MultiJet o mocach 140 KM i 170 KM. Producent będzie je łączył z manualna skrzynią biegów. Później do oferty dołączy odmiana 4×4, która dostępna będzie z mocniejszym dieslem. Fiat wykorzysta także najnowszą benzynową jednostkę Chryslera, czyli 3,6-litrowy motor Pentastar o mocy 276 KM. Silnik dostępny będzie tylko w wersji z napędem na wszystkie koła. Obie odmiany 4×4 oferowane będą z automatami.

Fiat Freemont oficjalnie zostanie zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Wkrótce potem auto ma trafić do salonów sprzedaży. Jak na razie nie są znane ceny opisywanego pojazdu.

Dyskusja

komentarzy