nowości i premiery

Ford Edge zyskuje nowy wizerunek oraz wersję ST

Ford zapowiedział kilka dni temu nowy model z rodziny ST. Nikt jednak nie spodziewał się, że będzie to sportowa odmiana Edge’a. Przy okazji odświeżono też aparycję tego SUV-a.

Na start wygląd, gdyż to może najbardziej zaskakiwać w tym modelu. Ford Edge zyskał nowy front z całkowicie przeprojektowanym grillem oraz nowymi światłami, dzięki czemu prezentuje się nieco agresywniej. Z tyłu zaś zmiany są kosmetyczne i ograniczyły się do detali przy zderzaku oraz nieco zmodyfikowanych lamp. Wśród pozostałych zmian warto wymienić nowy system inforozrywki oraz wzbogacone wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa.

Ciekawostką jest wersja ST, która uzupełnia gamę sportowych Fordów. W Europie jej jednak nie uświadczymy – jest to typowo amerykańska odmiana, korzystająca z podkręconego silnika 2.7 Twin Turbo V6 generującego 340 koni mechanicznych i 515 Nm momentu obrotowego. Osiągi prezentują się rewelacyjnie – pierwsza setka w 5,7 sekundy ma pozwolić na pokonanie ¼ mili w 14,3 sekundy.

Edge ST wyróżnia się poprawioną reakcją na gaz, wzmocnionymi hamulcami oraz inaczej zestrojonym układem jezdnym. Z zewnątrz z kolei model ten można rozpoznać po sportowo stylizowanych zderzakach oraz 21-calowych felgach.

Odświeżony Edge zadebiutuje podczas salonu samochodowego w Detroit – póki co tylko w wersji na rynek amerykański.