nowości i premiery

Ford Mustang – Nowa odsłona legendy

Za każdym razem prezentacja nowego Mustanga jest wielkim wydarzeniem dla świata motoryzacji. Szczególnie fani amerykańskich muscle carów czekali na tę premierę z wielką ekscytacją. Model z blisko 50-letnią historią właśnie debiutuje w najnowszym wcieleniu.

Kolejny rozdział w życiu ikony motoryzacji, jaką niewątpliwie jest Ford Mustang, rozpoczyna jego nowa odsłona, przygotowana do wprowadzenia na rok 2015. Nowy model ma charakteryzować się nowoczesną technologią i dostarczać najwyższy poziom osiągów. Auto debiutuje jednocześnie w wersjach nadwozia fastback i cabrio.

Bill Ford, prezes firmy Ford Motor Company, zaprezentował nowego Forda Mustanga w czasie wydarzenia pod hasłem „Go Further”, które miało miejsce w Barcelonie. Na specjalną imprezę zaproszono 2500 dilerów, pracowników koncernu oraz przedstawicieli mediów. Debiut Mustanga odbył się jednocześnie na czterech kontynentach w sześciu miastach.

„Ford Mustang wyzwala emocje, jak żaden inny samochód. Charakterystyczny wygląd i dźwięk Mustanga, a także jego osiągi inspirują nawet te osoby, które nigdy nie siedziały za jego kierownicą. Ford Mustang to więcej, niż tylko samochód – to serce i dusza Forda” – powiedział Raj Nair, wiceprezes Ford Motor Company ds. globalnego rozwoju produktu.

Od czasu debiutu w 1964 roku sprzedano do tej pory ponad 9 milionów egzemplarzy tego kultowego samochodu. Nowa odsłona Mustanga jest jednym z 25 samochodów, które zaprezentuje Ford w ciągu najbliższych 5 lat.

„Nowy Ford Mustang to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów motoryzacyjnych w historii, dlatego z dumą prezentujemy ten model kierowcom z Europy” – skomentował Roelant de Waard, wiceprezes Ford of Europe ds. marketingu, sprzedaży i serwisu.

Najnowszy sportowy Ford zachował cechy szczególne swoich poprzedników, które łatwo powinien rozpoznać entuzjasta motoryzacji. Chodzi między innymi o długą maskę z charakterystycznym pasem przednim, a także krótki tył z lampami nawiązującymi do poprzednich wcieleń legendy. Już po pierwszym spojrzeniu na samochód, bez trudu można rozpoznać w nim Mustanga.

Zdaniem producenta, podczas projektowania sylwetki nowego modelu, skupiono się przede wszystkich na nisko poprowadzonej linii dachu i szerokiej sylwetce, eleganckim profilu uzyskanym dzięki mocno pochylonej przedniej i tylnej szybie, trójwymiarowych reflektorach i agresywnym kształcie przedniego pasa.

Ford, mając na uwadze, jak wymagający są klienci z Europy pod kątem precyzji prowadzenia samochodu, obiecuje, że układ jezdny został doskonale zestrojony, by spełnić oczekiwania nabywców ze Starego Kontynentu.

Mustang będzie dostępny na rynku europejskim z dwiema jednostkami napędowymi, 5-litrowym V8 mocy 426 KM i maksymalnym momencie obrotowym 529 Nm, a także z zaawansowanym technologicznie silnikiem 2,3 litra EcoBoost. Motor ten ma zapewniać doskonałe osiągi, wykorzystując w tym celu bezpośredni wtrysk paliwa, układ zmiennych faz rozrządu oraz turbodoładowanie. Dzięki unikatowemu kolektorowi dolotowemu i specjalnej konstrukcji turbosprężarki, jednostka legitymuje się 309 koniami mocy i 407 Nm momentu obrotowego. W opcji dostępna jest przekładnia automatyczna.

Nowy Ford został wyposażony w wiele systemów ułatwiających i uprzyjemniających jazdę. Jednym z nich są przełączniki Selectable Drive Modes umieszczone na konsoli centralnej, pozwalające dostosować siłę wspomagania układu kierowniczego, reakcje silnika i skrzyni biegów oraz ustawienia elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy, w zależności od upodobań kierowcy i sytuacji na drodze.

„Od początku było jasne, iż w kwestii projektu nowego Forda Mustang nie możemy uznawać żadnych kompromisów. Nowy model został zbudowany od podstaw i wyróżnia się doskonałymi osiągami, świetnym wyglądem, wysoką jakością wykonania oraz wydajnością, zachowując jednocześnie surowy charakter, który przez dekady przyciągał miliony entuzjastów na całym świecie” – stwierdził Dave Pericak, główny inżynier Forda.

Dyskusja

komentarzy