nowości i premiery

Hyundai Sonata – Dynamika i styl

W USA debiutuje właśnie najnowsze wcielenie Hyundaia Sonaty. Trzeba przyznać, że Koreańczycy bardzo odważnie podeszli do tego modelu. Nadając mu charakter czterodrzwiowego coupe, pragną powalczyć o młodszego klienta. Przeszkodą może być uboga oferta silnikowa.

Hyundai się rozwija i – co tu dużo mówić – dojrzewa. Jeszcze niedawno wyśmiewane produkty koreańskiej myśli technicznej dzisiaj coraz częściej stają w szranki z uznanymi konkurentami z Europy i Ameryki i coraz częściej tę rywalizację wygrywają. W przypadku najnowszej Sonaty może być podobnie.

Hyundai przygotował swój najnowszy model według oficjalnej filozofii designerskiej firmy, nazwanej Fluidic Sculpture. Projektanci postanowili stworzyć swoją własną wizję 4-drzwiowego coupe. Stąd w Sonacie mocno opadający dach. W ogóle, spoglądając na ten model, na myśl przychodzi mi Passat CC, ale to nie żadna ujma, bo akurat ten VW to jeden z najładniejszych modeli w historii marki.

Wnętrze jest typowe dla innych modeli Hyundaia. Co nie oznacza, że nudne. Ciekawa deska rozdzielcza, materiały wykończeniowe dobrej jakości (tak przynajmniej obiecuje producent) i pojemne wnętrze mogą się podobać. W bagażniku ma też nie zabraknąć miejsca na bagaże.

Do napędu jak na razie posłuży jedna jednostka napędowa. Jest to nowy, benzynowy silnik wyposażony w bezpośredni wtrysk, który z pojemności 2,4 litra osiąga moc 198 KM i 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Sprzężono z nim 6-biegową skrzynię manualną. W opcji dostępna jest również 6-biegowa skrzynia automatyczna.

W późniejszym czasie dostępna będzie również 2-litrowa, turbodoładowana jednostka, a także wersja hybrydowa. Hyundai Sonata swą światową premierę ma na Salonie Samochodowym w Los Angeles. Auto w sprzedaży w USA znajdzie się w styczniu. Ciekawe, czy tak będzie wyglądać także europejska odmiana?

Dyskusja

komentarzy