nowości i premiery

2015 Infiniti Q30

Infiniti Q30 na oficjalnym zdjęciu

Infiniti przygotowuje się do wypuszczenia zupełnie nowego modelu kryjącego się pod symbolem Q30. O samochodzie, który oficjalnie pokazany zostanie na tegorocznych Targach we Frankfurcie wciąż nie wiadomo zbyt wiele, ale firma ucięła większość spekulacji dotyczących wyglądu i pokazała zdjęcie swojego nowego auta.

Japończycy celują w nowe dla siebie terytorium – Q30 to kompakt klasy premium, który ma odebrać klientów głównie niemieckiej trójce: Audi, BMW i Mercedesowi. Design modelu nie powinien być dla nikogo szczególnie wielkim zaskoczeniem, gdyż producent już dwa lata temu we Frankfurcie pokazał prototyp. Wersja produkcyjna niesie ze sobą kilka zmian, ale główny zarys projektu przetrwał bez poprawek. Nadwozie nowego Infiniti wykreowane zostało w sposób charakterystyczny dla marki poprzez wiele dynamicznych linii.

2013 Infiniti Q30 Concept

Na zdjęciu widzimy zadziorny przód, z reflektorami połączonymi z chromowanym grillem, przypominającym trochę największego SUVa tej firmy – QX70. Sylwetka także prezentuje się w intrygujący sposób – falujące przetłoczenia nieco utrudniają odczytanie rzeczywistych proporcji auta, ale linie wytyczające boczne szyby oraz przepływające przez drzwi sprawiają wrażenie patrzenia na bardzo dynamiczne auto.

Q30 powstało dzięki mariażowi Infiniti z Mercedesem – to właśnie od firmy ze Stuttgartu pochodzi platforma MFA, na której poza nadchodzącym modelem z Japonii bazuje także konkurencyjna A-klasa. Prawdopodobnie także i pod maską znajdzie się niemiecka technologia, choć można spodziewać się także jednostek zaadaptowanych od Nissana. Na aucie na zdjęciu widzimy oznaczenie 2.2d – prawdopodobnie dotyczy ono tego samego motoru, w który wyposażony może być model Q50, gdzie osiąga on moc 170 KM. Silniki współpracować mają z sześciobiegowym manualem lub siedmioprzełożeniową skrzynią automatyczną, a najmocniejsze wersje dostaną także napęd na cztery koła. Wkrótce po premierze auta we wrześniu we Frankfurcie i wprowadzeniu go do produkcji w Sunderlandzie pojawić ma się także SUV na bazie nowego kompakta – QX30.

 

 

Dyskusja

komentarzy