Frankfurt 2013

Kia na Salonie Samochodowym we Frankfurcie

Kia przygotowała szeroką paletę nowości na Salon Samochodowy we Frankfurcie. Największą gwiazdą stoiska jest prototypowy Niro. Duże zainteresowanie wzbudzać będzie również nowy Soul, a także Optima po faceliftingu. Oszczędni ucieszą się z debiutu Picanto w wersji na gaz LPG.

Zaczynamy od Niro Concept. O tym aucie już mogliście przeczytać na naszych łamach. Ten crossover to zapowiedź konkurenta dla Nissana Juke’a, który ma kusić niebanalną stylistyką i być odpowiedzią na oczekiwania europejskiego mieszkańca wielkich miast. Auto posiada napęd hybrydowy, który tworzy 1,6-litrowy motor benzynowy o mocy 160 KM oraz umieszczony z tyłu silnik elektryczny (45 KM). Z układem połączono siedmiostopniową przekładnię dwusprzęgłową.

Kia Soul w swym drugim wcieleniu jest nam znana już od pewnego czasu. Ale dopiero teraz model ten debiutuje w europejskiej specyfikacji. Auto mocno przypomina swojego poprzednika, ale to zupełnie nowa konstrukcja. Soule zmężniał, wydoroślał i wydaje się, że także wyładniał. Długość całkowita wzrosła o 20 mm (do 4140 mm), podobnie jak rozstaw osi, który zwiększył się do 2570 mm. Auto jest ponadto szersze o 15 mm (1800 mm) i niższe o 17 mm (1593 mm).

Do napędu Soula posłużą posłużą jednostki o pojemności 1,6 litra, benzynowe i dieslowskie. Współpracować one będą z 6-stopniowymi przekładniami: manualną bądź automatyczną. We Frankfurcie prezentowane są auta wyposażone w pakiet Styling Pack. Obejmuje on aplikacje zderzaków, spojlery boczne, listwy ochronne nadkoli oraz dach malowane błyszczącym, czarnym lakierem. Auto pojawi się w sprzedaży w połowie przyszłego roku.

Na stoisku Kii można również oglądać Optimę po faceliftingu. Auto zyskało zmodyfikowane światła, przeprojektowane zderzaki oraz nowe wzory aluminiowych obręczy. Wyposażenie auta uzupełniono o kilka nowych elementów, które dostępne będą dostępne w standardzie lub opcji. Mowa tutaj m.in. o systemie Drive-Mode-Select, pozwalającym wybrać jeden z trzech trybów jazdy: „Normal”, „Active ECO” i „Sport” oraz zestawie multimedialnym z nawigacją i 7-calowym ekranem dotykowym. Ten model w sprzedaży pojawi się na początku 2014 r.

Oferta Kii Picanto wzbogaca się o wersję LPG. Do napędu auta służy motor 1.0 o mocy 67 KM i 90 Nm. Wyposażono go w dwa zbiorniki paliwa: standardowy na benzynę o pojemności 35 l oraz na gaz umieszczony w miejscu koła zapasowego o pojemności 27 litrów. Wybór zasilania silnika następuje poprzez przycisk na desce rozdzielczej. Zmodyfikowano także zegary, które pokazują stan napełnienia obu zbiorników, a wyposażenie uzupełniono o zestaw naprawczy ogumienia. Auto w salonach sprzedaży ma się pojawić jeszcze w tym roku i wtedy powinniśmy poznać jego ceny.

Dyskusja

komentarzy