nowości i premiery

Kia Rio Sedan i Soul FL premierowo w Nowym Jorku

Krótko po prezentacji 5-drzwiowego Rio w Genewie Kia postanowiła ujawnić kolejną odmianę nadwoziową tego modelu. Tym razem możemy przyjrzeć się jak będzie wyglądać, zapowiadany również w Europie, sedan. Koreańczycy pochwalili się również Soulem po faceliftingu. A wszystko to w Nowym Jorku.

Kia zafundowała nam niezły bałagan. W Szanghaju koncern przedstawił model K2, który jest chińską odmianą Rio w wersji sedan. Teraz Koreańczycy prezentują drugie Rio, również w czterodrzwiowym wydaniu. Sedan z USA wydaje się być bliski temu, co niedługo powinniśmy ujrzeć także w Europie.

Powiedzmy sobie szczerze – K2 nie grzeszy urodą. Co innego jego brat z Ameryki. Tutaj udało się projektantom zachować dynamizm hatchbacka i zgrabnie wkomponować bagażnik w resztę nadwozia. To w tej chwili jeden z najładniejszych modeli w swojej klasie. Wnętrze bez zmian zostało przejęte z odmiany Europejskiej. Sedan jest dłuższy od hatchbacka o 32 cm. Dzięki temu przybyło trochę miejsca z tyłu, a przede wszystkim w bagażniku.

Jak na razie producent anonsuje obecność jednej jednostki napędowej. To 1,6-litrowy motor benzynowy wyposażony w bezpośredni wtrysk. Silnik dysponuje mocą 136 KM i współpracuje z 6-stopniową, manualną skrzynią biegów. Na pokładzie ma się również znaleźć system ISG (czyli system start/stop). Dzięki temu spalanie, według producenta, ma wynieść w mieście 7,8 l/100 km.

Druga nowość Kii to Soul po faceliftingu. Auto zewnętrznie zmieniło się niewiele, zyskując nowa maskę, przeprojektowane progi oraz lampy z diodami LED. Do tego dochodzą dwa dodatkowe kolory nadwozia. Wnętrze nie uległo żadnym poprawkom, a w wyposażeniu opcjonalnym będzie można sobie teraz zamówić zestaw audio firmowany przez Infinity. Pod maską jednostka 1.6 GDI/136 KM (ta sama co w Rio) oraz 2-litrowy motor benzynowy (162 KM, 194 Nm). Oba mogą współpracować z 6-stopniowymi skrzyniami: manualną lub automatyczną.

Kia Rio sedan wraz z hatchbackiem oraz Soul po faceliftingu prezentowane są podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku (22.04-1.05). Oba modele wkrótce mają trafić do amerykańskich salonów sprzedaży. Jak na razie nie określono, kiedy opisywane pojazdy pojawią się w Europie.

Dyskusja

komentarzy