nowości i premiery

Nissan Note – Miejski ideał

Tak nowego Note widzą władze Nissana. Dynamiczny, ale oszczędny. Tani, ale pełen gadżetów. Kompaktowy, ale przestronny w środku. Wiele już było takich obietnic, lecz wiele też okazało się porażką. Jak rynek przyjmie kolejnego pretendenta do lidera wśród aut miejskich?

Wygląd zewnętrzny Nissana Note nieco się poprawił, choć nadal nie są to kształty wywołujące jakiekolwiek emocje. Do konceptu Invitation niestety sporo brakuje, a szkoda. Bardziej aerodynamiczna sylwetka ma się jednak przyczynić do mniejszego zużycia paliwa, co było najmocniejszą stroną testowanej przez nas niedawno Micry, z którą Note będzie dzielił silnik 1.2 DIG-S, czyli benzynowe trzy cylindry z kompresorem, rozwijające 98 KM. Do wyboru będzie również wersja bez doładowania, oba połączone ze skrzynią XTRONIC CVT. O przekładniach ręcznych na razie nie ma mowy, ale oby nie była to skrzynia z Micry…

Zajmijmy się wyposażeniem. Nissan Note ma być najbardziej przyjaznym dla użytkownika autem w segmencie. W osiągnięciu tego celu z pewnością pomoże Around View Monitor, czyli zestaw kamer, monitorujących przestrzeń wokół auta, wyświetlając wszystko na monitorze. Nie da się ukryć, że taki gadżet znacznie ułatwi parkowanie. Do tego start-stop i cały, bogaty zestaw wyposażenia znanego z Micry.

To jednak nie koniec podobieństw z najmniejszym Nissanem, ponieważ projekt wnętrza, poza małymi detalami, właściwie niczym się od tego z Micry nie odróżnia. Mamy czerpiący inspiracje z filmu „Iron Man” zestaw przycisków do obsługi nawiewów i klimatyzacji, mamy prawie identyczną kierownicę, wyświetlacz Nissan Connect… Chyba jednak można by się pokusić o coś nowego.

Do Japonii nowy Note wjedzie już pod koniec tego roku, a produkowane w Wielkiej Brytanii europejskie egzemplarze pojawią się w ofercie w 2013 roku.

Dyskusja

komentarzy