nowości i premiery

Opel Karl – Najmłodszy w rodzinie

Do niedawna o Karlu wiedzieliśmy bardzo niewiele. Wiadomo było, że na rynku pojawi się w przyszłym roku, a także że będzie on reprezentował Opla w segmencie A. Nawet linia nadwozia była tajemnicza. Dziś wiemy o nim nieco więcej. Oto Opel Karl.

Słowem wstępu drobne przypomnienie. Nazwa najmniejszego i najmłodszego modelu w gamie Opla pochodzi od imienia jednego z synów założyciela marki. Jest to swoisty hołd dla Karla Opla. Jak przekonuje producent, za niecałe 10 000 euro klienci będą mieli możliwość zakupu pięciodrzwiowego auta, którym podróżować będzie mogło pięć osób. Istnieć będzie także możliwość wyposażenia samochodu w nowoczesne systemy i technologie, które poprawiać mają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Jednak do rzeczy.

Opel Karl otrzyma charakterystyczny dla marki “uśmiech” na przedzie. Tworzyć go będzie chromowana listwa z widocznym emblematem firmy. Bok wyróżniać będą trzy ostre linie, które mogliśmy obserwować już na pierwszych, nieco tajemniczych, zapowiedziach auta. Całość nadwozia wskazywać ma na funkcjonalność pojazdu, precyzję jego projektowania, a także dynamikę (ostre rysy). Efekt ten dodatkowo mają potęgować duże przednie i tylne światła, wskazując na dbałość marki o detale. Jak Wam się podoba Karl?

Najmłodsze dziecko Opla napędzane będzie przez zupełnie nową jednostkę napędową 1.0 Ecotec o mocy 75 koni mechanicznych. Mocą tego trzycylindrowego silnika będzie można operować przy pomocy pięciobiegowej skrzyni biegów. Wciąż jednak nie są znane jego pozostałe parametry.

Kilka słów więcej należy powiedzieć także o wspomnianych już nowoczesnych systemach, których Karlowi nie zabraknie. Standardowo na jego pokładzie znajdzie się oczywiście system ABS z elektronicznym rozkładem siły hamowania, elektroniczny program stabilizacji z kontrolą trakcji oraz system Hill Start Assist, który pomagać ma przy ruszaniu pod górę. Możliwe będzie jednak dodatkowe wyposażenie Karla. Na liście elementów dbających o bezpieczeństwo znajdą się więc: system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu, asystent parkowania (Park Assist), tempomat z ogranicznikiem prędkości, ułatwiający manewrowanie tryb City, światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów, a także inne, o których prawdopodobnie dowiemy się z czasem.

Dodatkowo będzie istniała możliwość wyposażenia Karla w podgrzewane przednie fotele, podgrzewaną skórzaną kierownicę, a także okno dachowe. Wewnątrz znajdzie się natomiast system multimedialny IntelliLink, który zapewni dostęp do urządzeń z systemami Android i Apple iOS.

Opel Karl zapowiada się zatem nie tylko jako mały miejski samochód, ale także jako praktyczne i przemyślane auto. Klienci będą mieli możliwość wyboru jednego z dziesięciu kolorów nadwozia, a także spośród rozmaitych obręczy dla opon o średnicy od 14 do 16 cali.

Samochód pojawić się ma na rynku latem 2015 roku i kosztować będzie mniej niż 10 000 euro. Z czasem jednak dowiemy się o nim jeszcze więcej.

Podobne artykuły