nowości i premiery

Porsche 911 Speedster Concept

Porsche 911 Speedster Concept – Prezent urodzinowy

Porsche świętuje właśnie 70 urodziny. Na wczorajszej „imprezie urodzinowej” zaprezentowało prezent, który zbudowali sobie z tej okazji. To 911 Speedster Concept – dwumiejscowy model odwołujący się wprost do historycznych modeli.

Póki co w nazwie jest Concept, ale umówmy się – widziano już zamaskowane egzemplarze, więc ten „one-off” jest zapowiedzią 911-ki, która ujrzy światło dzienne zapewne w przyszłym roku. I jest na co czekać. Póki co widzimy świetne nawiązanie do 356 Speedstera, z zabudowanym „garbem” w tylnej części, obniżoną przednią szybą oraz mnóstwem detali, od klasycznego logo „Speedster” rozpoczynając, na oryginalnym wlewie paliwa w tylu tych stosowanych w latach 50-ych kończąc.

Porsche 911 Speedster Concept

Wspomniana wyżej zabudowana tylna część, z charakterystycznymi garbami będącymi naturalnym przedłużeniem zagłówków wykonana jest z włókna węglowego. Pomiędzy dwoma wypukłościami jest poprzeczka z trzecim światłem stopu, w kształcie napisu „Porsche” i szklaną taflą poniżej – tu znalazła się informacja o „urodzinowym pochodzeniu” modelu.

Samochód polakierowano na srebrno, z jasnoszarym przednim zderzakiem, tak jak to miewało miejsce w dawnych modelach. Ta tonacja świetnie kontrastuje z wykończonymi koniakową skórą fotelami kubełkowymi. We wnętrzu nastąpiła jeszcze jedna zmiana. Ponieważ Speedster zawsze miał być lekki i sportowy, to „wyleciała” klimatyzacja i system inforozrywkowy, w ich miejscu jest wykonana z włókna węglowego półeczka.

Porsche 911 Speedster Concept

O ile gdy przyjrzymy się nadwoziu, to widać, że bazowało ono na modelu 911 Carrera 4 Cabrio, to wg Porsche, podwozie i silnik są całkowicie przejęte z modelu GT3. Czyli pod tylną klapą 506 KM pochodzących z płaskiej „szóstki”, bez doładowania i z ręczną skrzynią biegów. Do tego specjalny tytanowy wydech. Wrażenia dopełniają felgi Fuchs z centralną śrubą o wzorze nawiązującym do chyba najbardziej kultowego w historii marki.

Tak smakowite prezenty, to my rozumiemy! Jeszcze sto lat, Porsche!

Dyskusja

komentarzy