nowości i premiery

Renault Clio Cup – Wyczynowiec

Renault pochwaliło się właśnie kolejnym wcieleniem nowego Clio. Tym razem pojazd nie trafi jednak na ulice, a na tory. Wyścigowa odmiana o nazwie Cup ma rozpocząć rywalizację w sezonie 2014, w Wielkiej Brytanii. Chętni będą mogli kupić tę wersję dopiero za rok.

W Wielkiej Brytanii już od 22 lat funkcjonuje seria wyścigów Renault UK Clio Cup. Jak nie trudno się domyśleć, rywalizują w niej modele francuskiego producenta, a poprzednia generacja tego auta, przedstawiona w 2006 r. znalazła ponad 700 nabywców. Teraz producent prezentuje kolejne wcielenie Clio Cup, które rozpocznie rywalizację za dwa lata.

Clio Cup niewiele różni się od wersji seryjnej. Auto zyskało pakiet niezbędnego ospojlerowania, z tylnym spojlerem na czele generującym siłę docisku rzędu 40 kg, tylny dyfuzor, a także nowe, 17-calowe alufelgi Speedline Corse. Trzeba przyznać, że w tym wcieleniu auto prezentuje się wyjątkowo dobrze i bojowo.

Wnętrze również nabrało wyczynowego charakteru. Pozbyto się wszelkiego zbędnego wyposażenia, co pozwoliło na odchudzenie auta ze zbędnych kilogramów. Oczywiście nie zapomniano o zamontowaniu klatki bezpieczeństwa, czy też kubełkowego fotela. Na desce rozdzielczej pojawia się wyświetlacz TFT prezentujący wszystkie niezbędne dane potrzebne kierowcy.

Do napędu auta posłuży 1,6-litrowy, turbodoładowany motor benzynowy, który zadebiutuje w modelach seryjnych w przyszłym roku. W wersji wyczynowej motor generuje moc 220 KM i 270 Nm momentu obrotowego. Za jego przygotowanie odpowiedzialna jest firma Oreca Magny-Cours. Napęd na przednie koła przekazywany jest poprzez 6-stopniową skrzynię sekwencyjną. W opcji można sobie zamówić łopatki do zmiany przełożeń umieszczone przy kierownicy.

Sprzęgło dostarcza AP Racing, podobnie jak hamulce, które na przedniej osi mogą się pochwalić 320-milimetrowymi tarczami i 4-tłoczkowymi zaciskami. Regulowane amortyzatory zaś to dzieło ZF-Sachs. Na przedniej osi montowany jest mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Renault Clio Cup oficjalnie ma zadebiutować w sezonie 2014. Auto poddawane jest testom od sierpnia tego roku i już przejechało 3500 km po różnych torach we Francji. Ci, którzy chcą nabyć opisywany pojazd, muszą uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów we wrześniu przyszłego roku. Cenę auta ustalono na poziomie 37 800 euro netto.

Dyskusja

komentarzy