nowości i premiery

Seat Toledo – Koło ratunkowe

Seat zdecydował się w końcu na prezentację seryjnego wcielenia Toledo. Auto ma być jednym z kół ratunkowych dla marki, która zmierza po równi pochyłej ku upadkowi. Pytanie, czy klienci będą chcieli powierzyć swoje pieniądze Hiszpanom, mając do wyboru Skodę, czy też Volkswagena?

Seata Toledo w najnowszym wcieleniu po raz pierwszy poznaliśmy podczas marcowej wystawy w Genewie, gdzie debiutował jako prototyp. Wersja seryjna jest praktycznie tożsama z konceptem, a drobne poprawki dotyczą przede wszystkim świateł i kształtu zderzaków. Sam pojazd wygląda poprawnie, ale nie zachwycająco.

Cóż, hiszpański temperament został zastąpiony poprzez niemiecką solidność, co nie musi być od razu wadą. Na pewno nie można tego modelu określić tak, jak robi to producent, opisując Toledo słowami: elegancja coupe, praktyczność kombi. Każdy, kto poszukuje spokojnego, wyważonego samochodu do jazdy na co dzień, może śmiało myśleć o Seacie. Wydaje się jednak, że bliźniacza Skoda Rapid wygląda lepiej i pod tym względem wygrywa z Hiszpanem.

Dobra wiadomość dla wielu to fakt, że prezentowany model jest liftbackiem. Dzięki temu dostęp do przestrzeni bagażowej będzie o wiele lepszy, a i praktyczność pojazdu na pewno na tym zyskuje. Auto mierzy 4,48 m i jest o 4 cm dłuższe od swojego poprzednika z 2004 r. Rozstaw osi również rośnie o 80 mm do 2602 mm.

Wnętrze nie będzie się różnić od tego, którego widzieliśmy w prototypie, choć od razu trzeba zaznaczyć, że materiały wykończeniowe nie będą tak wyszukane. W każdym razie w środku bez problemu zmieszczą się cztery osoby, które z powodzeniem zabiorą też swój bagaż. Deska rozdzielcza, podobnie jak nadwozie, ma bardzo stonowany, klasyczny kształt, więc i w tym wypadku o jej urodzie lub braku zadecydują indywidualne gusta.

Na początek auto oferowane będzie z trzema jednostkami napędowymi. Najmniejsza to motor 1.2 TSI o mocy 75 KM. Można się również zdecydować na silnik 1.4 TSI, który oddaje w ręce kierowcy 122 KM. Dla fanów oszczędzania przygotowano diesla 1.6 TDI o mocy 105 KM. Oprócz skrzyni manualnej w ofercie pojawi się również 7-stopniowa skrzynia DSG.

Oficjalna premiera nowego Seata Toledo nastąpi najprawdopodobniej podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Auto trafi na rynki Hiszpanii i Portugalii w połowie listopada, a reszta Europy będzie musiała poczekać do 2013 r. Jak na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować nowe Toledo.

Dyskusja

komentarzy