Genewa 2008

Skoda Superb II – atak na klasę średnią

Skoda prezentuje kolejne, oficjalne zdjęcia swojej największej limuzyny. Superb drugiej generacji jest jeszcze większy, przestronniejszy, lepiej wykonany i bardziej wszechstronny. Auto zadebiutuje 4 marca podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Nowa Skoda Superb znacznie urosła w porównaniu ze swoją poprzedniczką. Mierząc 4838 mm długości i 1783 mm szerokości jest dłuższa od pierwszej generacji o 35 mm i szersza o 18 mm. Co ciekawe o 42 mm zmalał rozstaw osi (wynosi teraz 2761 mm) oraz nowy Superb stał się o 8 mm niższy (1461 mm). Patrząc na zdjęciu nie ulega wątpliwości fakt, że projektanci przede wszystkim chcieli zapewnić jak największą przestrzeń pięciu osobom we wnętrzu nowego auta. Kontrowersyjnie, wysoko pociągnięta linia dachu oraz tylne drzwi pozwalają tylko przypuszczać, że na tylnej kanapie nawet najwyższym pasażerom nie zabraknie miejsca nad głową. Niestety wciąż nie ujawniono największej tajemnicy skrywanej w Superbie – innowacyjnej klapy, którą będziemy mogli otwierać zarówno tak jak w liftbacku (razem z szybą) lub jak w klasycznym sedanie.

Superb II również ma wyznaczać nowe standardy w średniej klasie. W wyposażeniu znajdziemy m.in. 9 poduszek powietrznych, adaptacyjne skrętne reflektory, automatyczny system wspomagający parkowanie czy nowoczesną, elektroniczną klimatyzację.

Pod maską nowej Skody znajdziemy sześć jednostek napędowych – trzy wysokoprężne oraz trzy benzynowe – których zakres mocy będzie wynosił od 105 do 260 KM. Nie potwierdzono dokładnej palety, ale można przypuszczać, że właśnie tą najsłabszą będzie dieslowski motor 1.9 TDI. Pozostałymi wysokoprężnymi powinny stać się 2.0 TDI o mocy 140 lub 170 KM (najprawdopodobniej w odmianie CR, a więc wykonane w technologii Common-Rail) oraz 2.7 TDI 190 KM lub 3.0 TDI 240 KM. Paletę jednostek benzynowych będzie otwierał 1.4 TSI (o mocy 122 lub 140 KM), a następnym będzie na pewno nowy 1.8 TSI o mocy 160 KM, w który zostały wyposażone prototypy testowane w Kalifornii. Na szczycie powinien stanąć 6-cylindrowy, 3,2-litrowy silnik o mocy 260 KM, który będzie wyposażony w napęd na cztery koła. Klient będzie mógł również wybrać manualną, 6-biegową skrzynię lub automatyczną DSG.

Komentarze w temacie Skoda Superb II na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy