nowości i premiery

Toyota FJ Cruiser – powrót do przeszłości

Toyota postanowiła jeszcze mocniej zaatakować rynek amerykański wypuszczając w przyszłym roku SUV-a FJ Cruiser. Co prawda został pokazany już 3 lata temu jako koncept, ale wówczas nikt nie przypuszczał, że Toyota w niezmienionej formie dopuści go do seryjnej produkcji.

Jednak stało się to faktem. Nieróżniący się praktycznie niczym od wersji studyjnej oryginalny samochód mocno nawiązuje detalami stylistycznymi do swojego poprzednika – modelu FJ40 sprzed 50 lat. Podobna atrapa, reflektory, nieco kształt maski – z resztą Toyota wcale nie zaprzecza – FJ Cruiser jest w sumie tak samo brzydki, ale ma stać się równie popularny co „dziadek”. Czy mu się uda?

Z daleka wygląda jak 3-drzwiowy – w rzeczywistości okazuje się samochodem 5-drzwiowym o dość kontrowersyjnej linii – tylne drzwi są sprytnie wkomponowane w karoserię i przywodzą na myśl rozwiązanie zastosowane w Maździe RX-8. Przód jak wspomniałem klasyczny, jednak boczna linia z bardzo szerokim słupkiem oraz małymi szybkami nie każdemu przypadnie do gustu. Przy długości pojazdu nieco ponad 4,5 metra, szerokości prawie 1,9 metra oraz wysokości ponad 1,8 metra, mamy do dyspozycji bardzo obszerne wnętrze. Styl panuje w nim ten sam, co na zewnątrz, czyli kanciato-nowoczesny, jednak nie możemy mu nic złego zarzucić.

Jako, że samochód jest skierowany do młodych i aktywnych ludzi, Toyota zadbała o odpowiednie wyposażenie w postaci m.in. audio z ośmioma głośnikami oraz zestawu multimedialnego z monitorem. Nowy FJ Cruiser powstał na zmodyfikowanej płycie podłogowej 4-Runnera i napędzany jest V-szóstką o pojemności 4-litrów i mocy 245 koni mechanicznych. Standardowo moc będzie przenoszona poprzez 5-biegowego automatu na koła tylne, dodatkowo wersję z napędem na cztery koła będziemy mogli zakupić z 6-biegową skrzynią manualną.

Toyota FJ Cruiser trafi do amerykańskich salonów w przyszłym roku i będzie kosztować ok. 25-30.000 dolarów. Jeep Wrangler ma być największym konkurentem nowego SUV-a z Japonii, jednak wątpię, czy uda się nowemu Cruiserowi chociaż dorównać klasykowi. Toyota na razie nie zapowiada debiutu FJ w Europie – z jednej strony słusznie, gdyż wewnętrzna konkurencja jest bardzo niezdrowa i sprzedaż modelu RAV4 mogłaby być mocno zagrożona. Z drugiej jednak strony, ten niszowy pojazd na pewno znalazłby wielu klientów.

Komentarze w temacie pt. Toyota FJ Cruiser na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy