nowości i premiery

Toyota Prius V i Prius C Concept – Poszerzanie gamy

Przez trzy generacje Prius oferowany był tylko jako 5-drzwiowy hatchback. Ale Toyota doszła do wniosku, że wraz z rosnącą konkurencją i szerszym zainteresowaniem klientów trzeba poszerzyć gamę modelu. Dlatego też firma prezentuje rodzinnego Priusa V i koncepcyjnego Priusa C.

Zacznijmy od Priusa V, który jest gotowym do produkcji minivanem, będącym odpowiedzią na potrzeby rodzin i osób szukających pojemnego, a zarazem ekologicznego pojazdu. Design pojazdu nie uległ większym zmianom. Spoglądając na auto z boku bez problemu dostrzeżemy, z jakim modelem mamy do czynienia. Również przód i tył prezentują typowy dla japońskiego producenta styl, który nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Seryjnie w pojeździe oferowane będą 16-calowe alufelgi, a w opcji 17-calowe.

Literka V w nazwie pochodzi od angielskiego słowa „versatility” (uniwersalność, wszechstronność). Atrybuty te dostrzeżemy we wnętrzu auta. Dzięki zwiększeniu wymiarów pojazd oferuje swojemu właścicielowi większe możliwości w zakresie przewozu osób oraz bagażu. Toyota chwali się, że bagażnik w normalnym położeniu tylnych siedzeń ma mieć pojemność 971 l. Sam design deski rozdzielczej może budzić kontrowersje, a umieszczony na środku wyświetlacz pokazujący wiele informacji nie każdemu może przypaść do gustu.

Do napędu auta służy ta sama jednostka napędowa, którą znamy z hatchbacka. Oznacza to, że pod maską odnajdziemy 1,8-litrowy motor benzynowy o mocy 98 KM wspomagany przez silnik elektryczny o mocy 80 KM. W sumie do dyspozycji kierowcy jest 134 KM. Napęd na koła przenoszony jest poprzez skrzynię CVT.

Druga nowość Toyoty, prezentowana na razie w formie prototypu, to Prius C. Auto ma być mniejszą, miejską alternatywą dla standardowego Priusa. Design prototypu stanowi rozwinięcie prezentowanego w zeszłym roku modelu FT-CH Concept. Całość ma przemawiać przede wszystkim do młodych ludzi i pokazać im, że ekologiczne auto nie musi być nudne i obciachowe. Auto zapowiada wersję seryjną, którą mamy zobaczyć w pierwszej połowie 2012 r.

Toyoty Prius V i Prius C Concept prezentowane są oficjalnie podczas Salonu Samochodowego w Detroit. Minivan ma zadebiutować w salonach sprzedaży w USA latem tego roku. Jak na razie nie są znane jego ceny. Nie wiadomo także, czy Toyota zdecyduje się na wprowadzenie auta na inne rynki.

Dyskusja

komentarzy