nowości i premiery

Volkswagen: Touran inteligentny, dynamiczny i silny

Volkswagen Touran powraca z nowoczesnymi technologiami i najmocniejszym, podwójnie doładowanym silnikiem TSI. Najłatwiej rozpoznawalna jest jednak nowa twarz, upodobniająca go do reszty obecnych modeli marki.

Przełom ma stanowić nowy system parkowania „Park assist”, dostępny jako opcja. Dzięki niemu, po nacisnięciu przycisku nasze auto zaparkuje całkowicie samo, i to w maksymalnie 15 sekund – rola kierowcy ogranicza się do podjechania pod lukę z prędkością 30 km/h oraz wciskania pedałów gazu i hamulca. Działa dzięki ultradźwiękowemu sensorowi, który wykrywa przestrzeń możliwą do zaparkowania, następnie wyświetla optymalną drogę na ekranie w środku samochodu, prowadząc nią auto.

Z zewnątrz Touran dużo zyskał – nowa karoseria jest dynamiczniejsza i już nie tak nijaka co poprzednik. Uwagę przykuwa chromowany grill znany już z ekskluzywniejszych modeli marki oraz nowe przednie światła przywołujące na myśl Eosa – można je również wyposażyć w podwójne lampy ksenonowe, oświetlające przestrzeń, w którą van skręca. Delikatny retusz przeszły też zderzaki oraz tylne światła.

Również wnętrze doczekało się odrobiny wigoru – dostępne są nowe kolory i materiały tapicerek, są też akcenty ze stali nierdzewnej. Podróż umilać będzie już w standardzie montowany radioodtwarzacz obsługujący mp3, a o bezpieczeństwo dbać będą przednie i boczne airbagi.

Kolejną istotną nowość stanowi podwójnie doładowany benzynowy silnik 1.4 TSI. Jednostka o mocy 140 KM została po raz pierwszy użyta w Golfie GT. Silnik ten jest mocny – pozwala na jazdę z prędkością do nawet 198 km/h i oszczędny – średnie spalanie ma wynosić 7,5 l/100km. Dostępny jest też tańszy silnik 1.6 o mocy 102 KM.

Dla oszczędnych przewidziano następujące jednostki wysokoprężne: skalę otwiera TDI o mocy 90 KM, dalej są silniki 105 i 140-konny, na szczycie zostawiając 170 KM – ostatni będzie dostępny od wiosny przyszłego roku. Poza najsłabszą jednostką resztę można sprzężyć z automatyczną przekładnią DSG.

Nowy Touran będzie zaprezentowany 28 września na Salonie w Paryżu. Klienci będą mogli zamawiać pierwsze egzemplarze już w połowie listopada. W Niemczech ceny zaczynać się będą od 20 460 euro.

Komentarze w temacie pt. Volkswagen Touran fl na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy