ciekawostki

Volvo podczas warszawskiej Nocy Muzeów. Co zobaczymy?

Volvo Car Poland oraz Volvo Car Warszawa włączają się po raz drugi w Noc Muzeum. Podobnie jak rok temu, zwiedzający zajrzą do salonu przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.

Noc Muzeów to od wielu lat żelazny punkt na kulturalnej mapie Polski. Otwarte do późna instytucje kultury, muzea i zakłady przyciągają prawdziwe tłumy. Chętni w Warszawie wożeni są między poszczególnymi atrakcjami przy pomocy zabytkowego taboru autobusowego: Ikarusów, Berlietów, SAN-ów, czy popularnych Jelczy „Ogórków”. Volvo włącza się w ten trend, udostępniając jako swoją powierzchnię wystawową showroom Volvo Car Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 89.

Po raz pierwszy w Polsce

Tym razem na zwiedzających będzie czekać 6 historycznych samochodów szwedzkiej marki, wprost z muzeum firmy w Goeteborgu.

Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie model ÖV4. To najstarsze Volvo na świecie i pierwszy model tej firmy. Wyjechał z fabryki w Lundby 14 kwietnia 1927 roku. Kabriolet na drewnianej ramie, w charakterystycznej granatowo-czarnej konfiguracji będzie prawdziwym „rodzynkiem” na wystawie i świadectwem historii.

Oprócz najstarszego Volvo pojawi się również „garbaty” model PV60 1946 roku. Napędzany dolnozaworowym R6 o pojemności 3,6 litra samochód to przebój marki z lat 40-ych – przestronny i komfortowy wóz ugruntował pozycję Volvo na rodzimym rynku.

Jak Volvo, to kombi. Jak kombi – to Duett. Model wprowadzony w 1953 roku to początek słynnej historii – pierwsze kombi Szwedów. Egzemplarz z muzeum pochodzi z 1957 roku.

Od lat ikoną designu i jednym z najpiękniejszych Volvo w historii. Kolejnym modelem będzie P1800 S – słynne coupe, którym jeździł Roger Moore jako „Święty” w popularnym serialu. Choć głównie wygląda na sportowy, a prowadzi się przeciętnie, zyskał swoje miejsce w historii (również za niespotykaną trwałość). W Warszawie zostanie wystawiony model z 1966 roku w kolorze czerwonym.

Turbo-cegła? Seria 200 to również model o niespotykanej legendzie. Volvo przypomni ją w czasie Nocy Muzeów przy pomocy 244 Turbo, czyli najmocniejszej odmianie. Samochód ma niemal 40 lat – w tamtym okresie sedan klasy średniej o mocy 155 KM nie miał zbyt wielu konkurentów na drodze. A jak wyglądał tak jak słynna seria 200 – to i nikt się po nim nie spodziewał.

Najnowszym modelem będzie Volvo 850 T5-R. To kombi zasłynęło świetnymi osiągami generowanymi przez poprzecznie umieszczony silnik pięciocylindrowy oraz występami w serii BTCC. 250-konne kombi zostanie pokazane w kolorze Banana Yellow – najbardziej charakterystycznej oraz najbardziej poszukiwanej.

Oprócz samochodów, będzie można obejrzeć wystawę dotyczącą rozwoju bezpieczeństwa w samochodach od lat 60-ych do dnia dzisiejszego.

Noc Muzeów w Volvo zaczyna się w sobotę 18 maja od godziny 19 i potrwa do północy.

Dyskusja

komentarzy