Nowości

Porsche Cayenne Coupe - muł testowy | fot. carmagazine.co.uk

Porsche pracuje nad hybrydowym Cayenne Coupe?

Krzysztof Grabek

Porsche nie stoi w miejscu. Samochodowi paparazzi uchwycili prototyp testowany w iście zimowych warunkach w Skandynawii. Wszystko wskazuje na to, że to muł testowy Porsche Cayenne Coupe.

Zimowa opowieść z bohaterem pochodzącym z Zuffenhausen jest nawet ciekawsza, niż mogłoby się wydawać. Wiemy, że Porsche poważnie myśli o ścięciu kupra Cayenne w celu wypuszczenia na rynek konkurenta BMW X6, Mercedesa GLE Coupe i innych sportowych SUV-ów. Mercedesowi powiodło się odebranie paru klientów BMW – dlaczego więc ta sztuka nie miałaby udać się Porsche?

Porsche Cayenne Coupe - muł testowy | fot. carmagazine.co.uk

Największym zaskoczeniem dla Was może okazać się, że – jak głosi magazyn CARmuł testowy jest napędzany przez motor elektryczny. Potwierdza to umieszczona na karoserii prototypu naklejka ostrzegająca o wysokim napięciu. Co więcej, auto przemknęło koło autora tego zdjęcia bezgłośnie – prawdopodobnie w trybie elektrycznym. Ma co prawda widoczne końcówki wydechu, ale może to być efekt nałożenia na prototyp karoserii Panamery. Mamy więc widoczne oznaki, że Porsche zbroi się do walki z producentami elektrycznych samochodów klasy premium.

Dopracowywany przez Porsche samochód mógłby więc stanąć w szranki z Teslą Model X, ale także z zapowiadanym przez Mercedesa elektrycznym SUV-em na bazie GLC, czy produkcyjną wersją Jaguara I-Pace. Informatorzy magazynu CAR donoszą, że projekt elektrycznego SUV-a o nadwoziu coupe nie uzyskał jeszcze oficjalnej zgody na produkcję, ale obserwacje mułów testowych wykazują, że projekt posuwa się do przodu. Wcześniej Porsche prowadziło testy tego modelu w Niemczech. Istnieje też szansa na to, że muł kryje podzespoły nadchodzącego elektrycznego SUV-a Audi.

Porsche Cayenne Coupe - muł testowy | fot. carmagazine.co.uk

Czy to zwiastun elektrycznej rewolucji w segmencie SUV-ów? W rzeczy samej! Paliwożerne, ciężkie SUV-y są przez ekologów postrzegane jako dzieło szatana niosące zagładę naszej cywilizacji. W jaki sposób można lepiej „oczyścić” ich wizerunek, jeśli nie zmieniając ich napęd na elektryczny? Ten trend dopiero się rozwija, ale elektryczne SUV-y mogą być następnym rynkowym hitem.

Dyskusja

komentarzy