eAuto

Elektryczny Mercedes trafi do produkcji w 2019 roku?

Mercedes-Benz oficjalnie potwierdził, że bazowe modele elektrycznej submarki EQ będą powstawać w niemieckiej fabryce w Rastatt. Pierwszy samochód zjedzie planowo z taśmy montażowej już w 2019 roku.

Pierwszym samochodem, który powstał pod marką-córką Mercedesa, specjalizującą się w pojazdach elektrycznych, był zaprezentowany pod koniec 2016 roku koncepcyjny crossover nazwany Generation EQ Cocncept. Samochód ten nie tyle zapowiadał jego wersję produkcyjną, co całą zelektryfikowaną rodzinę modeli korzystających z jego stylistyki i podzespołów.

Mercedes-Benz Generation EQ Concept

Tymczasem pojawiły się nowe doniesienia na temat submarki EQ. Samochody opatrzone jej logo będą opuszczały zakład produkcyjny Mercedesa w Rastatt, w Niemczech. Zakład ten jest jedną z największych fabryk Mercedesa produkujących auta osobowe – rocznie opuszcza ją 300 000 pojazdów powstających pod czujnym okiem 6 500 pracowników. Część jej mocy przerobowych zostanie przekierowana na auta elektryczne. „Fabryka Mercedes-Benz w Rastatt będzie fachowym centrum produkcji nowych, kompaktowych modeli EQ. W obliczu naszego 25-lecia to świetna informacja dla naszych wysoce zmotywowanych pracowników” – komentuje Thomas Geier, kierownik zakładu.

Mercedes-Benz Generation EQ Concept

W pierwszej kolejności, bo już w tym roku na targach we Frankfurcie, zobaczymy małego miejskiego hatchbacka, stanowiącego konkurenta dla popularnego na rynku elektrycznego BMW i3. Wierząc informacjom, które wypłynęły z „wewnątrz”, mały samochód będzie nosił nazwę EQ A, a jego pojedynczy silnik elektryczny będzie napędzał wyłącznie przednie koła. Wbrew pozorom samochód nie skorzysta z nowej platformy MFA2, na której powstanie nadchodząca Klasa A. EQ A zostanie zbudowany w oparciu o modułową architekturę MEA (Modular Electric Architecture) opracowaną z myślą o gamie elektrycznych Mercedesów. Podobną strategię przyjęło BMW z autami z serii „i”, które z tradycyjnymi „beemkami” dzielą tylko pojedyncze elementy.

Choć linie produkcyjne w Rastatt mają wystartować jeszcze w 2019 roku, pierwsze egzemplarze EQ najprawdopodobniej pojawią się w salonach sprzedaży dopiero w 2020 roku. Mercedes nie podjął jeszcze decyzji, gdzie będzie produkować pozostałe, większe modele z rodziny EQ, ale mówi się o fabryce w Sindelfingen, gdzie powstaje aktualnie poliftingowa Klasa S.

Dyskusja

komentarzy