producenci i rynek

Ford Edge powoli znika z rynku. W Polsce będzie jeszcze normalnie oferowany

Ford ogranicza sprzedaż modelu Edge w Europie, a z Wielkiej Brytanii całkowicie wycofuje ten model. Chodzi nie tylko o emisję CO2, ale także malejącą sprzedaż.

Duży SUV Forda powoli kończy swoją rynkową karierę. Edge, choć bardzo ciekawy i atrakcyjny wizualnie, nie sprzedaje się zgodnie z oczekiwaniami producenta. Co więcej, ze względu na emisję CO2, model ten zaczyna być wycofywany z wielu rynków. Aktualnie w Europie będzie on dostępny w siedmiu krajach: w Szwajcarii, Austrii, Belgii, Rumunii, we Włoszech, Niemczech i w Polsce. Ford tłumaczy taką decyzję także zwiększeniem zyskowności w Europie – modele, które nie spełniają założeń finansowych producenta będą wygaszane.

Miejsce Edge’a nie zostanie jednak niezagospodarowane. Model ten zastąpią w przyszłości dwa auta – nowa Kuga oraz Explorer, który to trafił oficjalnie na Stary Kontynent. Ford duże nadzieje pokłada tutaj w wersjach hybrydowych, mających ogromny potencjał przy dzisiejszych normach emisji spalin i CO2. Co więcej, Kuga i Explorer zapewniają większą dywersyfikację na rynku i mogą przyciągnąć szersze grono klientów.

Warto zwrócić uwagę na pewien fakt – segment większych SUV-ów wyraźnie się skurczył. Sprzedaż spadła o 7,7% do liczby niecałych 85 000 sprzedanych pojazdów. Liderem wciąż pozostaje tutaj Skoda Kodiaq, zaś tuż za nią uplasował się Peugeot 5008. Dodajmy tylko, że czołówka sprzedaje się najlepiej z jednostkami benzynowymi – widać pewien odwrót od silników wysokoprężnych.

Dyskusja

komentarzy