producenci i rynek

Ford stawia na SUV-y. Czekają nas dwie premiery w przeciągu 12 miesięcy

Jedno trzeba przyznać – to właśnie dzięki SUV-om sprzedaż samochodów wzrasta. Na ten segment właśnie stawia Ford.

W przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy poznamy dwa nowe modele tej marki. Pierwszy z nich to mały SUV, bazujący na platformie Fiesty. Samochód ten będzie następcą nieco tymczasowo wprowadzonego do oferty Forda EcoSporta. Amerykański koncern stawia na nieco bardziej przystępną stylistykę oraz szereg nowych rozwiązań – ma to przyciągnąć klientów do tej marki. Aktualnie EcoSport, choć jest udanym autem, nie stanowi dla potencjalnych nabywców kuszącej oferty.

Nowy model będzie wyróżniał się ciekawą stylistyką. Dość obłe nadwozie zyska światła nieco przypominające te z Fiesty. Wnętrze również będzie zbliżone stylistycznie do małego modelu. Niespodzianką może być nazwa – według wstępnych informacji samochód ten zyska nazwę Puma. Ostatni raz była ona używana na modelu produkowanym w latach 1997-2002. Było to jednak ciekawe auto sportowe, które wyróżniało się atrakcyjną stylistyką utrzymaną w stylu „New Edge”.

Drugim autem, które poznamy, będzie kolejne wcielenie Kugi. Aktualny model już się zestarzał i także nie stanowi tak kuszącej alternatywy dla topowych aut w swoim segmencie. Tutaj także szykuje się dużo zmian. Poza nową stylistyką (nawiązującą do Focusa), pojawi się mocno zmodyfikowana paleta jednostek napędowych. Kuga ma być też praktyczniejsza, przestronniejsza i lepiej wyposażona.

Mały SUV Forda będzie najprawdopodobniej produkowany w zakładzie w Rumunii (Krajowa), gdzie aktualnie budowany jest EcoSport. Kuga z kolei zjedzie z linii produkcyjnych w Walencji w Hiszpanii.

SUV-y napędzają sprzedaż

W ubiegłym roku Ford sprzedał 250 000 SUV-ów, co stanowiło 1/5 całkowitej sprzedaży. Udział tego segmentu rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie – stąd też chęć na ugryzienie większej części tortu. Amerykański koncern nie ograniczy się do wprowadzenia Kugi oraz mniejszego modelu. W 2020 roku zobaczymy pierwszego elektrycznego SUV-a – ma on być inspirowany Mustangiem. W aucie tym znajdą się pojemne baterie, pozwalające na pokonanie dużego dystansu na jednym ładowaniu. Wyróżnikiem mają też być właściwości jezdne oraz stylistyka. W USA z kolei zadebiutuje odrodzona rodzina modelu Bronco. Dwa modele, które nawiązywać będą do pierwowzoru, mają wzbudzić nostalgię i zachęcić wiele osób, które poszukują samochodu o retro-stylistyce, lecz z najnowszymi rozwiązaniami.

Dyskusja

komentarzy