producenci i rynek

Już 200.000 Kia Cee’d i pro_cee’d na Nürburgringu

Kii wyraźnie powodzi się coraz lepiej, a każdy jej nowy model okazuje się być sukcesem. Liczba egzemplarzy Cee’da, stanowiącego najistotniejszy przełom dla marki, przed kilkoma dniami przekroczyła właśnie 200.000.

Cee’d jeszcze szczególnie istotny dla Kii, bo jako pierwszy z jej gamy jest tak bardzo konkurencyjny dla modeli europejskich czy japońskich – czy to pod względem designu, wprawdzie nie chwytającego za serce, ale wyjątkowo miłego dla oka, czy też szeroko pojętej jakości połączonej z wyjątkowo atrakcyjną ceną i wyposażeniem.

Nie dziwi zatem, że już po 18 miesiącach produkcji z fabryki z słowackim Żylinie wyjechał 200-tysięczny egzemplarz. Co więcej, zakład nabiera pędu, notując coraz wyższe rekordy dziennej czy miesięcznej produkcji (np. kwiecień zamknięto liczbą 19300 sztuk). Świadczy też o tym fakt, iż na osiągnięcie pierwszych 100 tys. potrzebował 10 miesięcy, zaś na drugie – już tylko 8.

Słowacka fabryka Kii poza Cee’dem w trzech odmianach wytwarza też popularnego SUV-a Sportage, zaś pod koniec roku rozpocznie się tam montaż oszczędnego i ekologicznego Cee’da wykorzystującego technologie z zaprezentowanego na październikowym salonie we Frankfurcie conceptu Eco_cee’d.

Podczas projektowania Cee’da inżynierowie przeprowadzali jego różnorodne testy w wielu miejscach na świecie, w tym także w legendarnym „zielonym piekle” – niemieckim torze Nurburgring. Powrócił na niego w swej trzydrzwiowej postaci Pro_cee’d biorąc udział w ostatnim 24-godzinnym wyścigu. Była to niemal całkowicie seryjna wersja z silnikiem diesla 2.0 o mocy 140 KM. Co więcej, zamiast profesjonalnego, wyścigowego ogumienia team użył zwykłych, drogowych opon Continentala, licząc na uniezależnienie się tym samym od nagłych zmian pogody i co się z tym wiąże – konieczności zmiany opon. Jak się okazało, Pro_cee’d poradził sobie wyjątkowo dobrze, na 150 zawodników, którzy dojechali do mety, zajął dobre 104. miejsce.

Komentarze w temacie pt. Kia cee’d na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy