producenci i rynek

Mazda3 w sportowej wersji z zielonym światłem. To może być ciekawy hothatch

Sportowy duch w Maździe nie umiera. Wszystko wskazuje na to, że nowa 3-ka zyska szybką odmianę.

Jak donosi brytyjskie pismo Autocar, władze Mazdy dały zielone światło pomysłowi dotyczącemu szybkiej „trójki”. Model ten mógłby zadebiutować już w 2021 roku, gdyż wykorzysta najprawdopodobniej sprawdzony silnik z większej Mazdy6. Mowa o jednostce 2.5 SkyACTIV-G z turbodoładowaniem, która generuje 250 KM. Moc trafiałaby na cztery koła za pośrednictwem manualnej lub automatycznej skrzyni biegów.

Projekt oficjalnie jeszcze nie wystartował, ale jak podkreśla Kota Beppu, manager projektu Mazdy3, przed pracownikami tej marki jest duże wyzwanie. Chodzi oczywiście o emisję CO2, która w jednostce 2.5 jest bardzo wysoka. Oznaczałoby to, że pojazd ten raczej nie trafi na rynek europejski. Szybciej zobaczymy go w USA, gdzie jednostka ta oferowana jest z powodzeniem w Maździe6. Co więcej, Beppa podkreśla, że w jego oczach Mazda3 nie powinna być bezkompromisowym samochodem. W aucie tym widzi auto „z możliwościami, ale bardziej uniwersalne od Golfa GTI”.

Ostatnie sportowe Mazdy 3 powstały w pierwszej i drugiej generacji tego modelu. Nosiły one przydomek MPS/Mazdaspeed w zależności od rynku i oferowały ponad 230 KM generowanych przez jednostkę 2.3 Turbo. Warto dodać, że pomimo bardzo specyficznego i niekiedy trudnego prowadzenia po dziś są cenionym kąskiem wśród fanów tuningu.

Dyskusja

komentarzy