producenci i rynek

Nissan Qashqai debiutuje z silnikiem 1.6 dCi Pure Drive

Niedawno na naszych łamach mogliście przeczytać o nowej, dieslowskiej jednostce napędowej Renault – Energy dCi 130. Teraz silnik ten jest dostępny w Nissanie Qashqai, który debiutuje w salonach sprzedaży w Europie. Ale to nie jedyna nowość, która ma mu zapewnić sukces rynkowy.

2-litrowy diesel odchodzi właśnie na emeryturę. Zastępuje go 1,6-litrowy silnik, który jest oszczędniejszy, ale prędkość maksymalną i moment obrotowy ma porównywalne ze starą jednostką. Spadek mocy ucieszy zapewne niewielu. Zamiast 150 KM mamy teraz do dyspozycji 130 KM i 320 Nm momentu obrotowego, czyli tyle samo co dotychczas.

Nissan obiecuje spalanie na poziomie 4,9 l/100 km i emisję CO2 wynoszącą 129 g/km. Jednak silnik ten to nie jedyna nowość, która została przedstawiona w opisywanym SUV-ie. W Qashqaiu debiutuje nowa przekładnia bezstopniowa (CVT), która ma być dostępna w modelu wyposażonym w 1,6-litrowy silnik benzynowy.

Nissan, jako pierwsze auto w segmencie, może być także wyposażone w system AVM (Around View Monitor), który dzięki kilku małym kamerom zlokalizowanych na zewnątrz, pozwala obserwować w czasie rzeczywistym otoczenie samochodu „z lotu ptaka”. Dzięki temu parkowanie, czy też manewrowanie jest bardzo ułatwione.

Dyskusja

komentarzy