producenci i rynek

Nowe Audi S8 wykorzysta silnik z Porsche?

Dopiero co poznaliśmy nowe Audi A8, a już pojawiają się pierwsze wzmianki dotyczące sportowego S8. Zapowiada się ciekawe auto!

Wszystko za sprawą ścisłej współpracy z Porsche. W tym koncernie pewne konstrukcje i rozwiązania płynnie przemieszczają się od jednego do drugiego producenta. Wystarczy chociażby spojrzeć na gamę Audi – silniki W12 oraz 4.0 V8 znajdziemy też w Bentleyach, zaś nowe RS5 korzysta z jednostki 2.9 V6 rozwijanej przez Porsche. Druga generacja S8 napędzana była z kolei motorem wywodzącym się z Lamborghini Gallardo, czyli jednostką 5.2 V10.

Tym razem wszystko wskazuje na ponowne podanie dłoni z Porsche – tym bardziej, że nowe A8 korzysta z płyty podłogowej, która znajduje się też w Panamerze. Model S8 dostanie najprawdopodobniej jednostkę z Panamery Turbo (być może delikatnie osłabioną względem “prosiaka”). Wersja S8 Plus z kolei – według magazynu Evo oraz Auto Express – może być zastąpiona ciekawą hybrydą, czyli S8 e-Tron. Nie będzie to jednak wersja nastawiona na oszczędność – Audi zyska topową odmianę z Panamery Turbo S e-hybrid, generującą blisko 700 koni mechanicznych.

Audi S8 zadebiutuje najprawdopodobniej w przyszłym roku. Dłużej poczekamy na topową wersję, która raczej nieprędko trafi do salonów.

Dyskusja

komentarzy