producenci i rynek

Opel: 4 modele z serii ecoFLEX z instalacją gazową

Marka z Russelsheim poszerza swoją gamę oszczędnych pojazdów z serii ecoFLEX o wersje z fabryczną instalacją LPG. Od tej pory w ofercie będą dostępne 4 modele na gaz: Corsa, Astra Station Wagon, Meriva oraz Zafira. Poza oszczędnościami na paliwo, zaletą aut jest nawet o 13 proc. mniejsza emisja CO2.

Tak jak w każdej instalacji, silnik może pracować na benzynie lub na gazie. Przełączenie pomiędzy pierwszym a drugim źródłem zasilania odbywa się automatycznie lub przy pomocy jednego przycisku. Dodatkowy zbiornik na gaz znajduje się w miejscu koła zapasowego (Corsa, Meriva, Astra), a w przypadku Zafiry pod podłogą, dzięki czemu na pokładzie znajduje się pełnowymiarowy “zapas”. Normalnie do dyspozycji pozostaje tylko awaryjny zestaw naprawczy.

Czy jednak nie lepiej kupić normalnej wersji benzynowej któregoś z powyższych pojazdów i potem samemu przerobić go na gaz w którymś z niezależnych warsztatów? Za wybraniem któregoś z Opli z fabryczną instalacją przemawiają trzy powody. Po pierwsze, silnik jest przystosowany do zasilania gazem (m.in. zmodyfikowane gniazda zaworów i same zawory). Po drugie, samochody przeszły testy wytrzymałościowe, więc mamy stuprocentową pewność, że w razie kolizji nasz pojazd jest bezpieczny. Ostatnią, trzecią zaletą jest udzielana przez producenta dwuletnia gwarancja.

Modele LPG ecoFLEX w Niemczech zostały wycenione następująco. Ceny Opla Corsy z silnikiem 1.2/78 KM zaczynają się od 14 130 euro. Mocniejsza odmiana 1.4/87 KM jest o 650 euro droższa. Merivę z tą samą jednostką napędową wyceniono na minimum 17 300 euro. Astra Station Wagon 1.6/108 KM kosztuje 21 700 euro. Za Zafirę z 1,8-litrowym, 136-konnym motorem trzeba zapłacić przynajmniej 23 995 euro. Polskie ceny nie są jeszcze znane.

Podobne artykuły