producenci i rynek

Stosowanie fałszywych tablic rejestracyjnych będzie traktowane jako przestępstwo. Do tej pory było to wykroczenie

Jeśli jeździcie z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi, to miejcie się na baczności – niebawem stosowanie takowych będzie przestępstwem.

Na najróżniejszych spotkaniach motoryzacyjnych nie raz można zobaczyć auta, które korzystają z podrobionych tablic rejestracyjnych, np. imitujących „czarne blachy” lub zagraniczne oznaczenia. Aktualnie traktowane jest to jak wykroczenie i kończy się najczęściej mandatem oraz koniecznością założenia właściwej rejestracji. Nowe przepisy zmienią to jednak o 180 stopni, bowiem takie zachowanie będzie uznawane za przestępstwo. W nowelizacji ustawy o Kodeksie Karnym (przyp. red.: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 i 2077 oraz z 2019 r. poz. 730, 858 i 870) z dnia 16 maja 2019 r. pojawił się nowy artykuł 306b, który wprowadza karę więzienia dla osób posługujących się fałszywymi tablicami. Nowelizacja Kodeksu Karnego traktuje posiadanie fałszywych tablic rejestracyjnych jako przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3-ech miesięcy do nawet 5 lat. Poniżej pełne brzmienie artykułu:

Art. 306b. § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W efekcie na baczności będą musieli się mieć Ci, którzy chętnie korzystają z „podrobionych” rejestracji. Dlaczego wprowadzono taki zapis? Polska była jednym z nielicznych krajów, gdzie nie obowiązywały przepisy traktujące to jako przestępstwo. Tym samym nasz kraj dołącza do innych europejskich państw, które stosują tak radykalne zasady. Co więcej, ma to pomóc także w wychwytywaniu przestępstw, takich jak kradzież auta czy paliwa. Aktualnie wielu złodziei „pożycza” tablice z innych samochodów i wykorzystuje je podczas przestępczego procederu.

I choć brzmienie tych zapisów może być dla wielu osób irytujące z „wizualnego” punktu widzenia, to jednak jest jak najbardziej uzasadnione i powinno pomóc rozwiązać wiele problemów związanych nie tylko z kradzieżami tablic, ale przede wszystkim z przestępstwami popełnianymi przy pomocy tychże.

Warto wiedzieć także, że władze i policja planują zweryfikować właścicieli aut, które mają tzw. „małe tablice”, wydawane dla aut z USA. W pewnym momencie pojawiła się moda na takowe i trafiały one nawet na zwykłe europejskie auta. Tymczasem przepisy jasno stanowią gdzie można z nich korzystać.

Dyskusja

komentarzy