Genewa 2014

Volvo rozpoczyna współpracę z Apple

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie Volvo poinformowało o rozpoczęciu współpracy z firmą Apple. System sterujący funkcjami nowego XC90 będzie wykorzystywał system Apple CarPlay. Do tego głównym elementem deski rozdzielczej będzie centralny ekran dotykowy o wielkości zbliżonej do tabletu.

Z każdym rokiem samochody zaczynają oferować coraz więcej funkcji, które dotąd były dostępne jedynie w smartfonach i tabletach. Największym wyzwaniem jest to, aby sterowanie autem, mimo jego zaawansowania technicznego, było proste i intuicyjne. Przynajmniej według volvo. Szwedzi postanowili skorzystać z rad koncernu Apple i razem opracować nowy system.

Nazywa się Apple CarPlay i po raz pierwszy ujrzymy go w nowym XC90. Opisywana system ma sprawić, że nasz pojazd będzie spełniał rolę iPada, iPhone’a i iPoda. Wszystkie funkcje będą dostępne za pośrednictwem dużego ekranu dotykowego. Stworzony wspólnie interfejs Volvo i Apple będzie także reagował na polecenia głosowe i na komendy przycisków umieszczonych w kierownicy. Panel sterowania będzie skonstruowany tak, by dostęp do funkcji był łatwy i minimalnie angażował uwagę kierowcy.

Oczywiście użytkownicy systemu będą mogli korzystać z takich funkcji swojego telefonu, jak m.in. telefonowanie, wysyłanie i odczytywanie smsów, odtwarzanie muzyki czy nawigacja. Jak się to sprawdzi w praktyce? Na odpowiedź musimy poczekać do końca roku, kiedy to nowe XC90 zadebiutuje oficjalnie.

Dyskusja

komentarzy