producenci i rynek

Wyciekły dane techniczne nowego Audi RS6 [INFORMACJE] / 1 kwietnia 2018

Redakcja

W sieci pojawiły się informacje dotyczące nowego Audi RS6. Szykujcie się na smutną rewolucję w Audi.

Niemcy stawiają bowiem na jednostkę 2.9 V6, która zastąpi mocarne V8. Pod maską nowego Audi RS6 pojawi się jednak mocno podkręcona wersja, generująca aż 650 koni mechanicznych i 850 Nm momentu obrotowego. Jak producent z Ingolstadt to osiągnie? Otóż silnik 2.9 V6 zyska łącznie aż cztery turbiny oraz system „e-Tron Boost”, wspierający silnik podczas przyspieszania.

Skąd taka zmiana pod maską? Jak podkreśla szef inżynierów Audi, dr. Stefan Eiche, przejście na silnik V6 było nieuniknione. Coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin oraz rosnące oczekiwania klientów dotyczące niskiego zużycia paliwa nie pozostawiły Audi żadnego wyboru. V8 pozostanie póki co jedynie w modelach z wyższej półki (rozwinięcie 4-litrowej konstrukcji znajduje się m.in. w Lamborghini Urus), aczkolwiek i tam zostanie w niedalekiej przyszłości zastąpione nowym silnikiem.

Tak wyraźne wzmocnienie jednostki 2.9 V6 (z 450 na 650 KM) wymagało przeprowadzenia szeregu zmian. Pomijając dodatkowe turbiny pojawił się tutaj system „addOIL” – w bagażniku będzie można podpiąć 5-litrową bańkę oleju, z której będzie on pobierany przy niskim stanie takowego w misce. Producent po raz pierwszy zakłada też skrócenie interwału wymiany z 15 000 na 5 000 km – wszystko w celu zachowania dobrego stanu jednostki napędowej. Martin Kieferbaum, szef działu nadzorującego spełnianie norm emisji spalin zauważa, iż wzmocniona wersja silnika 2.9 V6 palić będzie niecałe 8 litrów paliwa w mieście i mniej niż 7 w trasie – oczywiście przy spokojnej jeździe.

Premiera Audi RS6 będzie miała miejsce podczas salonu samochodowego w Paryżu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż auto znowu dostępne będzie w wersji sedan – tak, aby rywalizować z BMW M5.

Aktualizacja 2.04.2018: oczywiście Audi nie zrobi takiego RS6. Na zdjęciach widzicie S6, które jak najbardziej skorzysta z silnika 2.9 V6, ale generować on będzie około 450-470 koni mechanicznych. Smutne jest jednak to, iż news o silniku V6 w RS6 wcale nie zaskoczył wielu osób. Jak widać przy obecnym kierunku zmian w motoryzacji możemy spodziewać się już niemal wszystkiego. Na szczęście nowe RS6 będzie miało sprawdzone V8 pod maską.

Dyskusja

komentarzy